Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین:

با پرواز آزمایشی پهپاد سم پاش در روستای سولا تحت پوشش مرکز جهاد کشاورزی حومه نمین، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نمین بعد از شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار سومین شهر صاحب این تکنولوژی و پیشرو در استفاده از فن آوریهای نوین و مکانیزه در دشت اردبیل شد.

بکارگیری پهبادها در سمپاشی هوایی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اردبیل، شهرام محسنی با اعلام این خبر افزود: با پرواز آزمایشی پهپاد سم پاش در مورخه 5 مرداد ماه 1400  در روستای سولا تحت پوشش مرکز جهاد کشاورزی حومه نمین، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نمین بعد از شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار سومین شهر صاحب این تکنولوژی و پیشرو در استفاده از فن آوریهای نوین و مکانیزه در دشت اردبیل شد.

شهرام محسنی افزود: در این مراسم که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، فرماندارنمین، و تعدادی از مسولان استانی و شهرستان نمین و عده ای از کشاورزان پیشرو و باغداران شهرستان نمین برگزار شد، از پهپاد سمپاش که توسط آقای نعمتی کشاورز روستای سولا و با حمایت و راهنمایی مدیریت جهاد کشاورزی نمین و با اعطای تسهیلات دولتی اقدام به خریداری آن شده بود رونمایی شد.

وی افزود: فن آوری های جدید در حوزه کشاورزی راندمان تولید محصولات کشاورزی را افزایش داده و توسعه مکانیزاسیون و فتاوریهای مکانیزه و روزآمد در بخش کشاورزی از جمله در حوزه مبارزه شیمیایی با آفات و امراض مؤلفه بسیار اثرگذار در افزایش کیفی و کمی در تولیدات کشاورزی است.

محسنی با اشاره به باصرفه بودن پهبادها نسبت به سایر ادوات کشاورزی برای سمپاشی افزود :استفاده از پهباد برای مبارزه با علف‌های هرز و آفات و بیماری ها بسیار کاربردی بوده و موجب عدم ورود کشاورز به زمین و اجتناب از تماس وی با سموم شیمیایی شده و در عین حال هزینه عملیات کشاورزی را کاهش داده و باعث دقت در عملیات سمپاشی مزارع، کاهش مصرف آب و سم و تسریع کار می شود.

محسنی خاطرنشان کرد از مهمترین مزایای سم پاشی با پهپادها میتوان به: کاهش مصرف سم به میزان ۳۰ درصد، صرفه جویی در مصرف آب تا ۹۷ درصد، سرعت عملیاتی بسیار بالا (هر هکتار تنها در ۷ دقیقه)، صفر شدن درصد لهیدگی محصول، افزایش تولید محصول در هر هکتار و امکان سمپاشی در زمین های خیس و گِلی ناشی از بارندگی یا آبیاری اشاره کرد. بنابراین استفاده از این فن آوری برای دشت اردبیل و بخصوص اراضی نمین بسیار موثر و کاربردی خواهد بود.

وی با بیان اینکه این نوع پهپاد در یک روز میتواند تا 60 هکتار از اراضی کشاورزی را سمپاشی ‌کند، تصریح کرد: تمام تکنیک‌های کشاورزی در کنار هم اثرگذار هستند، و این فن آوری ها میتواند با سرعت و دقت بالا و اثرگذاری بیشتر، هزینه های تمام شده تولید را کاهش داده و سود بیشتری را نصیب کشاورزان عزیز نماید.

محسنی در پایان افزود: از مهم ترین مزیت های این پهپاد می توان به صرفه جویی ۳۰ برابری آب در سم پاشی و دقت بسیار بالا با استفده از داده های ماهواره ای( جی ‌پی‌اس) و کنترل رایانه ای پرواز و همچنین قابلیت پرواز در شب اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید