Iranian Agriculture News Agency

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در پارس‌آباد مغان:

شمال استان اردبیل در تولید بذر کلزا جزو سایت‌های استراتژیک کشور است

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: با ظرفیت‌های کشاورزی که در شمال استان اردبیل وجود دارد ۹۵ درصد از بذر ذرت کشور در منطقه مغان تولید می‌شود.

95 درصد بذر ۱۲ میلیون تن ذرت سیلویی کشور در مغان تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اردبیل، عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران در پارس‌آباد اظهار کرد: منطقه مغان با استعدادهای بی‌نظیری که در حوزه کشاورزی و دامپروری دارد در بخش‌های مختلفی همچون تولید محصولات کشاورزی، تامین امنیت غذایی، تولید بذر، توسعه الگوی کشاورزی و رونق تولید برای کشور تاثیرگذار است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر در سطح کشور 12 میلیون تن ذرت سیلویی تولید می‌شود که 95 درصد بذر آن از منطقه زرخیز مغان تامین می‌شود همچنین شمال استان اردبیل در تولید بذر محصول کلزا نیز جزو سایت‌ها و مناطق مهم و استراتژیک کشور است.

کشاورز تصریح کرد: واحدهای تولیدی شرکت‌های کشت و صنعت در منطقه مغان پایلوت‌های خوبی برای کشور هستند و وزارت جهاد کشاورزی به صورت جدی وارد عرصه کشاورزی در منطقه شده است و برای گسترش واحدهای آموزشی و تحقیقاتی کشاورزی و توسعه واحدهای تولیدی کشاورزی تلاش می‌کند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تلاش کشاورزان در استان اردبیل برای تحقق شعار جهش تولید بیان کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی مربوطه در منطقه مغان برای تحقق شعار جهش تولید تلاش می‌کند؛ چرا که ضمن تامین نیاز کشور به محصولات و نهاده‌های کشاورزی، در کاهش واردات نیز موثر خواهد بود.

وی با تاکید بر برنامه‌ریزی برای کشت سویا در اراضی کشاورزی شمال استان اردبیل اظهار کرد: منطقه مغان برای تولید محصول سویا بعد از محصولات کشاورزی استراتژیک گندم و جو در حدود 50 هزار هکتار ظرفیت دارد و باید به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و با برنامه‌ریزی مناسب و دقیق این موضوع را نیز در اراضی کشاورزی مستعد این منطقه نهادینه کنیم.

کشاورز در خصوص تامین بذر سویا در کشور نیز ادامه داد: در سطح کشور با توجه به اینکه همواره در کشت محصول سویا پیشگام بوده‌ایم بذر سویا نیز به میزان کافی وجود داشته است و در حال حاضر برای توسعه آن اقدامات لازم را عملیاتی می‌کنیم و همچنین قیمت سویا نیز با برنامه‌ریزی مناسب حل خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید