Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین

شهرستان نمین بالغ بر 51 هزار هکتار اراضی زراعی دارد که از این میزان امسال بیش از 90 هکتار به کشت کلزا اختصاص یافته است.

تولید بیش از 200 تن کلزا در شهرستان نمین در سال جهش تولید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اردبیل شهرام محسنی با اعلام این خبر افزود: در راستای ارتقای سطح علمی کشاورزان، روز مزرعه کلزا با هماهنگی کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی حومه نمین و با حضور محقق کلزای ایستگاه تحقیقات اردبیل، کارشناس مسئول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، مدیر و روسای ادارات و کارشناسان جهاد کشاورزی نمین و جمعی از کشاورزان پیشرو و نمونه و مددکاران ترویجی شهرستان نمین، در روستای سربند از توابع بخش مرکزی نمین برگزار شد.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: شهرستان نمین بالغ بر 51 هزار هکتار اراضی زراعی دارد که از این میزان امسال بیش از 90 هکتار به کشت کلزا اختصاص یافته و پیش بینی می شود از این سطح بالغ بر 200 تن محصول کلزا تولید شود و هدف از این مراسم، آشنایی کارشناسان و کشاورزان با شیوه‌های نوین زراعی در کشت محصول کلزا بوده است.

 وی افزود: در روز مزرعه کلزا در خصوص نحوه مدیریت صحیح کاشت، داشت، برداشت، مسایل و مشکلات کلزا، معرفی و مقایسه ارقام داخلی و خارجی مطالبی بیان شد.

 وی همچنین اظهار کرد: در وهله اول عملیات خاکورزی و آماده سازی اصولی زمین، استفاده از ادوات و مکانیزاسیون مناسب برای کشت کلزا و تراکم مناسب بذر در هکتار ضروری است، استفاده از کودها به خصوص فسفر و پتاس و استفاده از کودهای گوگردی بمنظور کاهش ph خاک و افزایش راندمان جذب سایر عناصر غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است. استفاده از کودهای نیتروژن دار در چند مرحله در طول فصول زمستان و بهار، کودهای پتاسه در مراحل بعد از گلدهی بخصوص در مرحله خورجین دهی بصورت محلول پاشی و نیز محلول در آب آبیاری و استفاده از کودهای ریزمغذی به صورت محلول پاشی در طول دوران رشد رویشی از مسائل مهم تغذیه ای در کشت این مزرعه کلزا به شمار می رود.

محسنی ادامه داد: از سایر عملیات مهم زمان داشت می توان به کاربرد به موقع علف کش ها، مبارزه به هنگام با آفات و بیماری ها به ویژه سمپاشی برعلیه آفات شته و سنک کلزا اشاره کرد.

وی در پایان افزود: تلفیق تمامی سیستم های مدیریت زراعی می تواند تضمین کننده عملکردهای بسیار خوب در زمینه کلزا باشد و باتوجه به حمایت های سالهای اخیر وزارت جهاد کشاورزی در قیمت گذاری محصول کلزا قطعا کاشت این محصول موجب درآمدزایی بیشتر برای کشاورزان در مقایسه با کشت سایر محصولات زراعی، خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی و عدم وابستگی به واردات خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید