Iranian Agriculture News Agency

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: تعداد مرغداریهای تخمگذار فعال شهرستان نمین به 4 واحد با ظرفیت 107000 قطعه و تولید سالیانه2200 تن می باشد.

رتبه اول نمین در تولید تخم مرغ خوراکی استان اردبیل

به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، شهرام محسنی افزود: شهرستان نمین بیشترین ظرفیت در زمینه تولید تخم مرغ خوراکی در سطح استان اردبیل را داراست، و بیش از 43 درصد تخم مرغ خوراکی استان در این شهرستان تولید شده است.

سرپرست جهاد کشاورزی نمین ادامه داد: با توجه به اینکه میانگین سرانه مصرف تخم مرغ در کشور 200 عدد می باشد، این امر بیانگر تولید بیش از 1500 تن تخم مرغ مازاد بر مصرف شهرستان است، که به سایر شهرستانهای استان و نیز استانهای همجوار صادر می شود.

این مقام مسئول افزود: تخم مرغ عالی ترین منبع پروتئینی و دارای 9 اسیدآمینه ضروری است که همه مواد ویتامینی و معدنی از جمله کلسیم، سدیم، ید، سلنیوم، کولین و ویتامین های А، B، D و C را در خود دارد.

محسنی با بیان اینکه متوسط سن 24 میلیون نفر از جمعیت کشور کمتر از 18 سال است، تصریح کرد: تامین پروتئین ارزان قیمت برای قشر جوان یکی از دغدغه های مسوولان به شمار می رود که بدین منظور افزایش سرانه مصرف تخم مرغ از متوسط 200 عدد به 250 عدد امری ضروری است.

وی در پایان گفت: تمامی تحقیق‌ها و پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف تخم مرغ باعث سلامتی، افزایش طول عمر و جلوگیری از مبتلا شدن به انواع بیماری‌ها می‌شود. 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید