Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر در جلسه رسیدگی به حقابه کشاورزان اصفهان:

معاون آب و آب و فاضلاب وزارت نیرو گفت: حل مشکلات آب به تنهایی از سوی این وزارتخانه امکانپذیر نیست و مشارکت و همکاری وزارتخانه ها و نهادهای مرتبط را می طلبد.

وزارت نیرو به تنهایی قادر به حل مشکلات آب نیست

به گزارش ایانا عباس سروش یکشنبه در جلسه رسیدگی به وضعیت حقابه کشاورزان در استانداری اصفهان افزود: حل مشکلات آب، جلوگیری از برداشت های بی رویه و تخصیص حقابه ها نیازمند همکاری و مشارکت بیشتر نهادهای مرتبط از جمله قوه قضاییه است.
او با بیان اینکه حل مسائل کشاورزان و تخصیص حقابه ها از جمله رویکردهای این نهاد است، تصریح کرد: اختصاص آب به مردم و کشاورزان باید در عمل صورت گیرد و سعی می کنیم در اولین فرصت ممکن این امر محقق شود.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو تاکید کرد که حفاظت از منابع آبی و جلوگیری از برداشت های بی رویه در بالادست زاینده رود و در تمامی استان ها بطور جدی دنبال شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی، میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود را 128 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این میزان در زمان حاضر اجازه افزایش خروجی سد برای کشت کشاورزان را نمی دهد.
مهرزاد احسانی ادامه داد : بازگشایی زاینده رود نیازمند افزایش ذخیره سد است تا ریسک اختصاص آب برای کشاورزی به حداقل خود برسد.
وی تاکید کرد که اجرای طرح و برنامه خارج از مصوبات شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود مفید نیست.
سرپرست استانداری اصفهان در این نشست اظهارداشت: ما و تمامی دستگاه های اجرایی در کنار کشاورزان برای حل معضل آب هستیم و در این راستا بطور جدی تلاش می کنیم.
محمدعلی شجاعی ادامه داد: استانداری و شورای تامین برای حل بخشی از مشکلات معیشتی کشاورزان با کمک صنایع و تامین حقابه آنان به طور همه جانبه کوشش می کند.

جلسه رسیدگی به وضعیت حقابه و معیشت کشاورزان اصفهان امروز با حضور نمایندگان این صنف و معاون وزیر نیرو با شش مصوبه پایان یافت.
در این جلسه پنج ساعته ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران سازمان ها و نهادهای مرتبط از جمله آب، کشاورزی، نیروی انتظامی و دادستانی حضور داشتند.
در این نشست مقرر شد که افزایش خروجی سد زاینده رود و رهاسازی آب در تاریخ پانزدهم آذرماه با حضور نمایندگان صنفی کشاوزان بررسی شود و در صورت امکان بازگشایی در آن تاریخ، این موضوع به شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود اعلام شود و در صورت نبود آب کافی پشت سد، زمان جدید بازگشایی این رودخانه اعلام شود.
در این نشست همچنین مقرر شد که خسارات کشاورزان از سوی کارگروه برآورد در کمیته سازگاری با کم آبی، محاسبه و این مبلغ از سوی صنایع پر آب بر استان تامین شود و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
افزوده شدن نمایندگان صنف کشاورزی در کارگروه سازگاری با کم آبی استان اصفهان از دیگر مصوبات این جلسه بود.
در ادامه حاضران مصوب کردند که اعضای کارگروه سازگاری با کم آبی با دبیری شرکت آب منطقه ای و دادستانی اصفهان به عنوان عضو جدید این کارگروه پیگیر اجرای مصوبات 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود شوند.
در مصوبه دیگر این جلسه تاکید شد که گزارش تکمیلی طرح جمع آوری و استفاده از پساب تصفیه خانه های شمال و جنوب و شرق اصفهان در کشاورزی شرق اصفهان تهیه به کمیته تخصصی ملی سازگاری با کم آبی ارسال شود.
تهیه گزارش برای جلوگیری از برداشت های غیرقانونی، سدها و بندهای بالادست زاینده رود ظرف مدت سه روز در این نشست به تصویب رسید.
بندهای «طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود» به شرح زیر است:
بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.
بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضوراستانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی؛ وزارت نیرو مکلف شده است تا درمدت سه ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.
بند سوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.
بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه.
بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.
بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه های آبیاری توسط وزارت جهاد کشاورزی در منطقه .
بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود بر اساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.
بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب(انتقال آب) توسط وزارت نیرو.
بند نهم: وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که تنها به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی ، طرح را به اجرا در آورد.
در این جلسه نماینده صنف کشاورزان مناطق شرقی اصفهان از جمله ورزنه، زیار، خوراسگان و برآن و غرب همچون خمینی شهر، فلاورجان و قهدریجان به دفعات و با صدای بلند تخصیص حقابه های خود و بازگشایی رودخانه زاینده رود برای کشت را مطالبه کردند.
این کشاورزان و باغداران در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه کشاورزان این منطقه و حل مشکلات معیشتی خود را خواستار شدند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در استان اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
میزان کاهش آب ذخیره شده در سد زاینده رود در سالهای اخیر بی سابقه بوده و هم اکنون نسبت به میانگین بلند مدت(44 ساله) بیش از 80 درصد کاهش داشته است.
بررسی گزارش های وضعیت آب و خشکسالی بیانگر این است که استان اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند، این استان پس از استان های یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که در سال جاری بطور جدی با پدیده خشکسالی روبروست.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید