Iranian Agriculture News Agency

به دلیل ضعف در نظارت؛

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی حدود 50 الی 70 درصد بیشتر از قیمت مصوب به فروش می رسند که بیانگر ضعف مفرط دولت در نظارت است.

کالاهای اساسی گران به فروش می‌رسند

محمدرضا پور ابراهیمی درباره اختصاص ارز با قیمت ترجیهی برای تامین کالاهای اساسی گفت:براساس تصمیم دولت 25 قلم کالاهای اساسی در نظر گرفته شده که با قیمت سال گذشته یا حداکثر 10 درصد تغییر نرخ ارائه شود، برای انجام این مهم نرخ ارز 4 هزار و 200 تومان اختصاص داده شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:ارز با نرخ ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی مانند روغن، شکر، برنج، دارو اختصاص داده شده است اما؛متاسفانه علی رغم تخصیص نرخ ارز ترجیحی،از زمان واردات کالا تا زمان فروش کالا در خرده فروشی به دلیل عدم نظارت دولت، کالاها حدود 50 الی 70 درصد بیشتر از قیمت مصوب به فروش می رسند که بیانگر ضعف مفرط دولت در نظارت است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت:توصیه می شود از ظرفیت های موجود، برای مهار قیمت کالاها استفاده شود در این راستا می توان با استفاده از ظرفیت فروشگاه های بزرگ و شرکت های وابسته، لیست قیمت کالاهای اساسی را با قیمت منطقی اعلام کرد.

بکارگیری ظرفیت فضای مجازی و فروشگاه‌های بزرگ برای تعدیل قیمت کالاها

نماینده مرم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:بکارگیری ظرفیت فضای مجازی و فروشگاه های بزرگ و شرکت‌های وابسته واعلام شفاف لیست قیمت کالاهای اساسی، همچنین جلوگیری از قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور در تعدیل قیمت کالاها و ارائه کالا به قیمت مناسب و موثر است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خانه‌ ملت یادآور شد:در صوریتکه دولت طی ماه های آینده نتواند نظارت موثر بر روند قیمت گذاری داشته باشد و همچنان با وجود اختصاص نرخ ارز ، مردم کالاها را با قیمت گران بخرند پیشنهاد می‌‌شود مابه التفاوت نرخ ارز 4200 تومان تا نرخ ارز آزاد محاسبه و براساس سرانه مصرف به مردم برای خرید کالاهای اساسی ارائه شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید