Iranian Agriculture News Agency

معاون سازمان توسعه تجارت:

ایانا_ گروه اخبار و رویدادها: با نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم‌های نفتی، این نیاز وجود خواهد داشت که مدیران تصمیمات ویژه‌ای بگیرند، اما این احتمال هم وجود دارد مدیران کمتر ریسک پذیر، نتوانند از عده تصمیمات سخت برآیند. همین چندی پیش حتی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری به مدیران تشر زد که اگر ریسک‌پذیری ندارند و نمی‌توانند تصمیمات سخت بگیرند، در خانه‌هایشان بنشینند و اجازه دهند مدیرانی که این ویژگی‌ را دارند، بر سر کار بیایند.

مدیران را در تصمیمات سخت، وحشت‌زده نکنیم

حالا معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفته است: در شرایط تحریم که مدیران باید تصمیم‌های سخت بگیرند، نباید فضایی ایجاد کنیم که آنان در وحشت قرار گیرند و نتوانند به موقع وارد عمل شوند. «محمدرضا مودودی» به ایرنا گفت: در حال ورود به مرحله تحریم‌‌ها هستیم؛ شرایط در این مرحله با شرایط غیرتحریم فرق می‌کند؛ در شرایط تحریم، مدیران ما باید تصمیم‌های سخت بگیرند که به هیچ وجه شبیه تصمیم‌های شرایط عادی نیست.
معاون سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: باید با تخلف برخورد کرد اما نباید فضایی ایجاد شود که مدیران سازمان‌ها در وحشت قرار گیرند که اگر تصمیمی اتخاذ و سندی امضا کردند، فردا به عنوان متخلف معرفی می‌شوند.
مودودی اضافه کرد: در شرایط جنگ، فرمانده نمی‌تواند همیشه منتظر دستور بماند؛ گاهی باید تصمیم های سخت بگیرد؛ نمی تواند از ترس اینکه فردا از او سوال می شود «چرا شلیک کردی؟ چند فشنگ شلیک کردی و ...» اسلحه را زمین بگذارد.
«اگر چنین شرایطی حاکم شود، قبل از اینکه آمریکا ما را تحریم کند، خودمان اقتصادمان را قفل کرده ایم.»

** کوپن الکترونیک جایگزین یارانه ارز 4200 تومانی شود
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد، ارزش پول نباید مانند ارزش سهام هر روز تغییر کند؛ اکنون شاهدیم که ماهیت ارزهایی مانند دلار از واحد پولی خارج شده و ویژگی متغیر بودن سهام را به خود گرفته است.
مودودی با بیان اینکه مردم به نوسانات نرخ ارز دامن می زنند، اضافه کرد: در کتابی که توسط طراح تحریم ها نوشته شده، آمده است «بیشتر از تحریم ها، رفتار تحریم شونده ها برای ما اهمیت دارد».
معاون سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در شرایطی که قیمت کالاها دو برابر افزایش یافته است، شاهدم که مردم حاضرند دلار را با چهار برابر قیمت هم خریداری کنند.
وی در مورد پیشنهاد بخش خصوصی مبنی بر حذف دلار 4200 تومانی و ارایه مابه التفاوت ها در قالب یارانه به دهک های پایین جامعه، گفت: ما در مدیریت منابع چندان موفق عمل نکرده ایم؛ هدف از اعطای ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و حیاتی حمایت از اقشار کم درآمد است اما کل 80 میلیون نفر جمعیت از آن برخوردار می شوند.
مودودی اضافه کرد: در شرایط کنونی، اگر مراقب مرزها نباشیم، کشورهای همسایه نیز از این یارانه برخوردار می شوند.
وی پیشنهاد کرد: دولت باید این یارانه ها را از ارز 4200 تومانی حذف کند، به جای آن در قالب کوپن های الکترونیک، سالانه حدود 9 میلیون تومان به هر نفر اعطا شود.
معاون سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: البته این یارانه نباید به صورت نقدی پرداخت شود، بلکه میزان یارانه برای هر کالا و خدمت اساسی مانند دارو، مواد غذایی و حمل و نقل مشخص شود افراد از طریق کارت های الکترونیکی بتوانند در طول سال نیاز خود را از این طریق تامین کنند.

** رشد صادرات در پی افزایش نرخ ارز
معاون سازمان توسعه تجارت با یادآوری افزایش 14 درصدی صادرات غیرنفتی در پنج ماه نخست امسال، گفت: توسعه صادرات به اصلاحاتی در شاخص های مختلف از جمله روابط بین الملل، نرخ سود تسهیلات، مشوق های صادراتی و تعرفه های گمرکی نیاز دارد؛ در این مدت هیچکدام یک از این شاخص ها اصلاح نشده اما چرا صادرات 14 درصد تغییر کرده است؟
وی افزود: این تغییر در صادرات، به دلیل اصلاح نرخ دلار اتفاق افتاده است؛ هرچند قیمت کنونی دلار واقعی نیست اما افزایش نرخ ارز، صادرات را توجیه پذیر کرد و موجب رشد آمارهای صادراتی شد.
به گزارش ایرنا، در پنج ماه نخست امسال 19میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات و 18 میلیارد و 900 میلیون دلار واردات داشتیم که این آمارها حاکی از افزایش 13.7 درصدی صادرات و کاهش 10 درصدی واردات نسبت به مدت مشابه پارسال است.

** ممنوعیت صادرات و راهکاری برای پایبندی به تعهدات بین المللی
مودودی در مورد موانعی که ممنوعیت صادرات برای صادرکنندگان ایجاد می کند، گفت: در ممنوعیت صادرات، دولت شمشیر را از رو نبسته است؛ ممنوعیت صادرات باید با رعایت ماده 11 مکرر آیین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات کشور انجام شود.
وی افزود: براساس این ماده قانونی، اگر صادرکنندگان تعهداتی به خریداران خارجی داده اند، باید از ممنوعیت صادرات مستثنی شود.
معاون سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: علاوه بر این، اگر کالایی برای صادرات در گمرکات اظهار شده اما از کشور خارج نشده، نباید جلوی خروج آن گرفته شود.

** کمتر از 500 شرکت ایرانی، صادراتی بالای 50 میلیون دلار دارند
معاون سازمان توسعه تجارت در مورد سطح فعالیت شرکت های صادراتی ایرانی نیز گفت: فقط یک شرکت (پتروشیمی) صادراتی بالای یک میلیارد دلار دارد.
وی ادامه داد: کمتر از 10 شرکت در کشور صادراتشان بیش از 500 میلیون دلار است و فقط 500 شرکت ایرانی، صادراتی بالای 50 میلیون دلار دارند؛ این در حالی است که ترکیه 70 هزار واحد صنعتی با صادرات بیش از 50 میلیون دلاری دارد. این نشان می دهد نگاه غالب در کشور ما، «صادرات محور» نیست.
وی اضافه کرد: بازار ایران نوزدهمین بازار دنیاست و به همین سبب، تولیدکنندگان ما به دنبال صادرات نیستند و تمرکز خود را روی بازارهای داخلی گذاشته اند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید