Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: بخش باغداری نیازمند بهره‌گیری از فناوری‌های روز بوده و در این راستا باغداران کشور بتدریج به فناوری نوین مجهز می‌شوند.

باغداران کشور مجهز به فناوری روز می‌شوند

به گزارش ایانا محمدعلی طهماسبی  امروز پنجشنبه،  در آیین اختتامیه همایش سراسری معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران باغبانی سازمان های جهاد کشاورزی در اردبیل افزود: باغداران باید از آخرین فناوری های لازم برای جلوگیری از بحران های آب و هوایی از جمله سرما استفاده کنند، تمام تجهیزات و دستگاه ها مورد نیاز منطبق با آخرین استانداردهای روز جهانی در دسترس عموم باغداران بوده و وزارت جهاد کشاورزی نیز تسهیلات لازم را برای خرید آنها در اختیار باغداران قرار می دهد.
وی افزود: باغداران می توانند دستگاه‌های پیشرفته از جمله دستگاه های مولد باد و دستگاه های مولد گرما را از طریق خط اعتباری ویژه مکانیزاسیون با مراجعه به مدیریت های جهاد کشاورزی محل زندگی خود تهیه کنند.
او با اشاره به تنش های آب و هوایی بر لزوم استفاده از سایه بان برای صرفه جویی 30 تا 40 درصدی در باغ های میوه ، پیشگیری از تبخیر و تعرق و سوختگی برگ های درختان مثمره با هدف کاهش خسارت تگرگ و برف های بی موقع تاکید کرد.
طهماسبی به خسارت سرمازدگی در استان های قزوین ، زنجان و اردبیل بویژه مشگین شهر در اوایل بهار سال جاری اشاره کرد و گفت: در مناطق گرمسیری کشور باغ ها از سرمازدگی خسارت ندیدند.
به گفته وی ، باغداران مناطق سردسیر برای حفاظت از باغ های گردو از سرمازدگی از ارقام دیر برگ ده استفاده کنند تا باغ‌های گردو از سرمازدگی آسیب نبیند.
معاون وزیر کشاورزی ادامه داد: باغدارانی که محصولات سردرختی خود را بیمه کرده بودند خسارت‌های لازم را پس از برآورد کارشناسی دریافت و باغدارانی هم که محصولات خود را بیمه نکرده بودند، از طریق ستاد مدیریت بحران مورد حمایت قرار گرفته‌اند.
سطح باغ‌های کشور 2 میلیون و 800 هزار هکتار است که از این میزان 300 هزار هکتار غیر بارور است.
میزان تولید محصولات سردرختی در کشور با احتساب محصولات گلخانه ای 22 میلیون تن و بدون احتساب این محصولات حدود 20 میلیون تن است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید