Iranian Agriculture News Agency

روایت ایانا از واکنش‌ها به یک ادعا

وزارت خارجه: ادعای سفیر سعودی رسواتر از آن است که ارزش پاسخگویی داشته باشد

ایانا_ گروه اخبار و رویدادها|| رابطه ایران و عربستان خیلی وقت است که دیگر رابطه نشده و چنان مواضع دو طرف با هم مخالف است‌ که بعید به نظر می‌رسد بتوان این رابطه را به زودی ترمیم کرد. پیش از این مقامات سعودی، هر از گاهی ادعاهای عجیب و غریب علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده‌اند که به دفعات جدال لفظی بین دو طرف به وجود آورده است. مضاف بر این، هرچند فراز و فرود در رابطه دیپلماتیک ایران و عربستان زیاد بوده که ریشه در برخی از اختلاف نظرهای اساسی دو کشور دارد اما گاهی این فراز و فرودها، به نقل و قول‌ها و اظهار نظرهایی ربط دارد که از سوی مقامات سعودی منتشر می‌شود. آخرین نمونه از این دست، در قامت یادداشتی مطبوعاتی خود را نشان داده است. دیروز سفیر عربستان در آمریکا نقل قولی از محمد جواد ظریف کرده بود که در روزنامه الشرق‌الاوسط منتشر شد. حالا صرف نظر از محتوای آن نقل قول وزارت خارجه به آن واکنش نشان داده است. رسانه‌ها هم این موضوع را در سطحی وسیع، بازتاب داده‌اند.

این تلاش‌ها مذبوحانه است

به گزارش  ایانا روابط عمومی وزارت امور خارجه آن نقل قول را از اساس پوچ می‌داند و بر این موضوع هم تاکید دارد که ادعای پوچ مطرح شده به نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از سوی سفیر عربستان در آمریکا که در الشرق الاوسط منتشر شده است، مضحک و رسواتر از آن است که ارزش  هر گونه پاسخگویی داشته باشد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است :صرفا باید  متذکر شد که تلاش مذبوحانه برای ایجاد شک و شکاف و تداوم فضا سازی‌های روانی کانون‌های ضد ایرانی برای اخلال در انسجام داخلی و اتحاد دولت، ملت و مسئولان کشور موضوعی نیست که آنها و سفیر تازه کار و جویای نام سعودی بتوانند روی آن حساب کنند؛ ملت ایران  سرمایه‌های بزرگ و مسئولان متعهد، خدوم و میهن دوست خود را بخوبی می‌شناسند و هرگز به این گونه اتهامات و دروغ‌سازی‌های جاهلانه و ناشیانه و روش های کهنه و رنگ باخته که توسط " اتاق های بی فکر "  آنان طراحی و توسط رسانه های ضد ایرانی بازنشر می شود، وقعی نمی‌گذارند.

واکنش رسانه‌ای

امروز از همان لحظه که موضع وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اظهارات مکتوب سفیر عربستان در آمریکا، منتشر شد، رسانه‌ها به بازتاب آن پرداختند. بازتاب که البته نقل قول منتشر شده از محمد جواد ظریف در آن ذکر نشده است‌. در این میان روزنامه جمهوری اسلامی، ستونی را به این موضوع اختصاص داده است. جمهوری اسلامی، در ستون جهت اطلاع خود نوشت: جوانک تازه کاری که مسئولیت سفارت عربستان در آمریکا را برعهده دارد، بار دیگر حرف‌های گنده‌تر از دهان خود زده است.
 
خالد بن سلمان، سفیر عربستان سعودی در آمریکا روز چهارشنبه در مقاله‌ای با اشاره به شکست سیاست مماشات با آلمان نازی، بر لزوم آنچه مهار ایران در منطقه خواند، تاکید کرد. 
 
به گزارش الشرق الاوسط، این شاهزاده سعودی در مقاله‌ای که به زبان انگلیسی منتشر شده، آورده ترامپ تاکید کرده است که آمریکا در قبال ایران هرگز از سیاست مماشات که برای توقف توسعه طلبی‌های آلمان نازی و جبران هزینه بردارترین جنگ تاریخ بشریت شکست خورد، استفاده نخواهد کرد.
 
خالد بن سلمان در ادامه این مقاله از توافق هسته‌ای ایران به شدت انتقاد کرده و مدعی شده است که این توافق بخشی از سیاست مماشاتی بود که اگر تداوم می‌یافت نتایج فاجعه باری به همراه می‌داشت. وی مدعی شد ایران عامل هرج و مرج و ویرانی در منطقه است و باید نظام ایران را از نظر اقتصادی و دیپلماتیک مجازات کرد و همه گزینه‌ها را به منظور تضمین روش‌های دیپلماسی و اثرگذاری آن روی میز نگه داشت.»
 
این جوانک تازه کار درحالی چنین نسبت‌هائی را به ایران می‌دهد که پدر و برادرش بارها توسط مجامع بین‌المللی به عنوان جنایتکاران جنگی محکوم شده‌اند و جنایات آنها در سوریه، یمن، بحرین و خود عربستان غیرقابل انکار است.
 
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید