Iranian Agriculture News Agency

رئیس‌جمهوری آمریکا سیاست‌های تراز می را نقد کرد

ترامپ: جانسون نخست وزیر خوبی می‌شود

ایانا_ گروه اخبار و رویدادها|| دونالد ترامپ که در میان تدابیر شدید امنیتی به لندن سفر کرده، گویا از سوی انگلیسی‌ها خیلی هم مورد استقبال قرار نگرفته است. دست کم از روی دیوار کشی محل اقامت او می‌توان این‌طور استنباط کرد که مردم انگلیس هم دل خوشی از او ندارند. تظاهرات هم‌زمان با حضور او در لندن هم این گمانه را قوت بیشتری می‌بخشد. رئیس جمهوری ایالات متحده علاوه بر اینکه در میان مردم انگلیس خیلی محبوبت ندارد، در همین ابتدای سفر به لندن، دولت انگلیس را هم، از خود دلخور کرده است چون از همان آغاز ورود به لندن، به سیاست نصفه نیمه خانم مِی، در خروج از اتحادیه اروپا، تاخته است.

"ترامپ" علیه "مِی"

«دونالد ترامپ» که مطابق نظر کارشناسان بین‌المللی در نشست سران ناتو در بروکسل نتیجه دلخواه را به دست نیاورد، برای دیدارهای رسمی راهی لندن شد.

ترامپ که حالا در لندن به سر می‌برد، از سیاست‌های «ترزا مِی» نخست‌وزیر انگلیس در قبال خروج از اتحادیه اروپا به شدت انتقاد کرد.

العالم گزارش داد ترامپ که همین امروز در کاخ «بلنهِیم» همراه همسرش میهمان ترزا مِی بود، ظاهرا شکر میزبان را به جا نیاورده و در مصاحبه با نشریه انگلیسی «سان» گفت است: «طرح ترزا می برگزیت را نابود می‌کند؛ فکر می‌کردم رأی‌دهندگان انگلیسی خواستار خروج از اتحادیه اروپا بودند.»

مردم انگلیس در رفراندوم 3 تیر سال 1395 به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند و روند خروج  در فروردین 1396 شروع شد و باید تا فروردین 1398 نهایی شود.

طرح پیشنهادی ترزا مِی برای تنظیم روابط انگلیس و اتحادیه اروپا، ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا را شامل می‌شود و این به معنای ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا با تعریفی جدید است؛ در این صورت، کالاهای اروپایی برای ورود به انگلیس، نیازی به پرداخت حقوق گمرکی نخواهند داشت و کالاهایی که قصد ورود به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، می‌توانند از انگلیس وارد این قلمرو گمرکی 28 کشوری شوند.

این طرح البته علاوه بر ترامپ، در داخل انگلیس و حتی در داخل کابینه این کشور مخالفانی دارد؛ یکی از مخالفان اصلی این طرح «بوریس جانسون» وزیر خارجه سابق انگلیس بود که در اعتراض به طرح برگزیتی مِی، سه‌شنبه گذشته استعفا داد.

دونالد ترامپ در مصاحبه امروز به گمانه‌زنی‌ها درباره انتخاب جانسون به عنوان نخست‌وزیر جدید انگلیس از سوی حزب کارگر هم تلویحاً اشاره کرد و گفت: «جانسون نخست‌وزیر خوبی می‌شود.»

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید