Iranian Agriculture News Agency

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

ایانا_ گروه اخبار و رویدادها|| حشمت‌الله فلاحت پیشه همین چندی پیش با خبرنگار سیاسی ایانا به گفت‌وگو نشسته بود و از تفاوت‌های توافق آمریکا و کره شمالی با برجام صحبت به میان آورده بود. او آن روز این را به ایانا گفته بود که اساسا برجام و توافق آمریکا و کره شمالی تفاوت ماهوی دارند. یکی‌شان توافق بین‌المللی با ویژگی‌های خاص خود است که تقریبا همه کشورها با آن همراهی دارند و دیگری توافقی دوجانبه است. در توافق کره و آمریکا نیا ترامپ گرفتن توان هسته‌ای کره بوده اما در برجام حق ایران به رسمیت شناخته شده است. فلاحت‌پیشه این را هم گفت که هر چند آمریکا از این توافق خارج شده اما فرجام همچنان پابرجاست. فلاحت پیشه در قامت رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حالا گفت‌وگویی انجام داده و بیانیه نشست وزیران امور خارجه کشورهای باقی‌مانده در فرجام را تحلیل کرده است. مخلص کلام اینکه او معتقد است همانطور که آمریکا ضرب‌الاجل تعیین کرده اتحادیه اروپا هم باید ضرب‌الاجل تعیین کند.

اروپا ضرب‌الاجل تعیین کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این گفت‌وگو، با بیان اینکه بیانیه پایانی کمیسیون مشترک برجام پر از کلی گویی  تعهدخواهی بود گفت:‌ انتظار ایران از بسته پیشنهادی داشتن اقدامات عملی مبتنی بر زمان بندی مشخص است که در بیانیه  و بسته ذکر نشده است. ولی به طور کلی حداکثر کمک بسته پیشنهادی اروپایی‌ها مقابله با سیاست‌های آمریکا برای شکل دادن به اجماع بین المللی علیه ایران ا ست.

حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به بسته پیشنهادی کشورهای عضو برجام برای حفظ برجام گفت: با توجه به این که هنوز جزییاتی از بسته پیشنهادی ذکر  نشده است بر اساس  بیانیه کمیسیون مشترک برجام می توان گفت که بسته پیشنهادی دارای  سه ملاحظه است. ملاحظه اول درباره آمریکایی‌هاست یعنی اروپایی به رغم اختلاف‌های اقتصادی با آمریکا ملاحظاتی در نظر گرفته است که این خلاف روح دیپلماسی بعد از خروج آمریکا از برجام است.

او ادامه داد:‌ ملاحظه دوم ناظر به شرکت‌ها و بانک‌ها و موسسات مالی اروپایی‌هاست. اگر جزییات بسته پیشنهادی همان بیانیه باشد می‌توان اینطور گفت که بسته شامل یک سری توصیه‌هاست که آن هم دو ضعف اساسی دارد؛ یعنی زمان بندی، کمیت، مصداقی بودن و تضمین‌های لازم ندارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: بسته پیشنهادی اروپا باید ضربه‌هایی را که آمریکا به برجام وارد کرد، جبران کند. معنای جبران نیز مشخص است؛ یعنی وقتی آمریکا اعلام کرد مانع صدور یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت ایران می‌شود اروپایی‌ها باید برای خرید این مقدار نفت و گاز از ایران وارد عمل شوند. همچنین وقتی آمریکایی‌ها ضرب الاجل‌های دو، سه و شش ماهه تعیین می‌کند باید اروپایی‌ها نیز در بسته پیشنهادی خود ضرب الاجل‌هایی را  تعیین می‌کردند که ظاهرا چنین مواردی رعایت نشده است.

فلاحت پیشه افزود: ملاحظه سوم درمورد جمهوری اسلامی ایران یا ملاحظه برجامی ایران است که معقتدم این ملاحظه در جایگاه سوم قرار داشته که انتظار می‌رود در جایگاه اول مذاکرات اروپایی‌ها قرار می‌گرفت.

او  با بیان اینکه این بسته دارای دو ضعف اصلی است گفت: همواره در طول چهل سال گذشته در مذاکرات ایران با اروپایی‌ها دغدغه کشتن زمان و فرصت سوزی وجود داشت که این بیانیه چنین دغدغه‌ای را پررنگ می‌کند.  این بیانیه  پر از کل گویی و تعهدخواهی است. ما منتظر جزییات بسته‌پیشنهادی هستیم.

فلاحت پیشه تاکید کرد: برای ما مهم است که اروپایی‌ها بر اساس زمان بندی مشخص و به صورت کمی و مصداقی و نه در بیاینه و صحبت راه‌کارهای خود را در مورد برجام را اظهار کنند؛ البته حداکثر کمکی که این بسته پیشنهادی کرد مقابله با سیاست‌های آمریکا برای شکل دادن به اجماع بین المللی برای ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ۲۶ تیرموعد ارائه گزارش وزارت امور خارجه درباره  اجرای برجام به مجلس گفت:  ۱۰ روز دیگر موعد ارائه دهمین گزارش وزارت خارجه درباره اجرای برجام به کمیسیون  امنیت ملی است که این کمیسیون بر اساس این گزارش و گزارش نهم وزارت امور خارجه گزارش جدیدی در مورد اجرای برجام ارائه خواهد کرد.

او افزود: در این گزارش ما دو موضوع را مد نظر خواهیم داد. موضوع اول ضربه ای است که از ناحیه خروج آمریکا از برجام وارد شده است و این که  آیا برجام به عنوان رژیم بین المللی می‌تواند منافع ایران را تامین کند یا خیر موضوع دوم میزان اثربخشی بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا در دادن تنفس مصنوعی به برجام است که از سوی آمریکا مورد ضربه قرار گرفته است.

 فلاحت پیشه به ایسنا گفت: این گزارش جدی و صریح و در راستای منافع ایران با توجه به قانون مصوبه مجلس است که باید داده‌ها و ستاده‌های برجام طوری باشد که منافع ملی را تامین کند؛ به همین دلیل مجلس منتظر گزارش تحلیلی وزارت امور خارجه  است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید