Iranian Agriculture News Agency

خجسته: خودروهای قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شوند

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد مجلس: افزایش قیمت خودرو مجوز ندارد

ایانا_ گروه اخبار و رویدادها|| قاچاق کالا و ارز، حالا پاشنه آشیل اقتصاد کشور است. روزی جمشید بسم‌الله بازار ارز در این کشور را به هم می‌ریخت و بعدها گفته شد که او موجودی موهوم است و حالا کاشف به عمل آمده ارز ۴۲۰۰تومانی همه جا خرج شده الا آنجا که باید. ساکتی با زمینه فعالیت خودرو با ارز دولتی قهوه جوش وارد کرده و باشگاه ورزشی لاستیک خودرو!!

جنجال خودرو

اینها بخشی از آن چیزی است که در اقتصاد رانتی‌یر ایران واقع شده و اگر فکری به حال آن نشود همچنان ادامه خواهد یافت. 

بازار خودرو البته از مهمترین این بخش‌هاست. بازاری که قاچاق در آن،  آن هم از مبادی رسمی بی‌داد می‌کند. اینها را امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با فساد مجلس شورای اسلامی هم تایید کرده است.

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته است: بر اساس گزارش دستگاه‌های امنیتی بیش از یکصد هزار خودرو با تخلف وارد کشور شده است.

به گزارش ایانا، امیر خجسته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو افزود: بیش از آن‌که ثبت سفارش خودرو ممنوع شود 5 خانواده، خودروهای لوکس وارد کرده بودند که پس از اعلام ممنوعیت شش ماهه ثبت سفارش خودرو آن‌ها را فروختند.

وی گفت: پس از اعلام ممنوعیت ثبت سفارش خودرو از 13 تا 21/ 95/10 سی و چهار هزار خودرو در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت هر شب از ساعت 2 تا 4 بامداد ثبت شد که اسناد آن موجود است. از این تعداد وارداتِ 6 هزار و 481 خودرو قطعی شده است.

او گفت: این‌که می‌گویند سامانه ثبت سفارش در آن مدت هک شده است چنین چیزی نیست بلکه ورود به این سامانه غیر قانونی است و ورود این خودروها نیز قاچاق محسوب می‌شود.

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی مجلس افزود: تحقیق و تفحص را با امضای 50 نماینده از گمرکات آغاز کردیم و مشخص شد که گمرک از ورود این خودروها در عین ممنوعیت واردات اطلاع داشته است. گروه مشخص شده به وسیله مجلس در گمرک برای ادامه بررسی ها مستقر می شود.

او تاکید کرد: نباید این طور باشد که 30 دستگاه نظارتی واردات غیرقانونی خودرو را می بینند اما به دوش یکدیگر می‌اندازند. از دستگاه های نظارتی انتظار داریم قدرتمند وارد این مسائل شوند.

او افزود: در جلسه با رئیس گمرک و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به آنان خواهیم گفت که 6 هزار و 481 خودرو، چطور و از چه طریقی وارد کشور شده است.

خجسته گفت: چند ماه است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته ایم فهرست تعداد ال.سی های باز شده، ثبت سفارش 34 هزار خودرو و تضامین گمرکی که پرداخت نشده است به ما اعلام کنند اما تاکنون چنین فهرستی به ما داده نشده است. سامانه نیما کار خوبی بود اما از آن بد استفاده شد.

او گفت: بر اساس این سامانه به ورود کالاها ارز دولتی اختصاص می یابد اما برخی شرکت‌های وارد کننده کالاهای خود را با نرخ ارز آزاد در بازار می‌فروشند.

وی افزود: در حالی که خودروسازان داخلی با قیمت ارز دولتی قطعات را وارد می‌کنند با چه مجوزی قیمت خودروهای خود را افزایش دادند

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید