Iranian Agriculture News Agency

ایسنا: رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به آمار بالای مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور تأکید کرد وزارت بهداشت مصمم است با اجرای برنامه «ایراپن» از جوان‌مرگی مردم جلوگیری کند.
دکتر احمد کوشا با بیان اینکه وزارت بهداشت مصمم است با اجرای برنامه «ایراپن» از جوان‌مرگی مردم جلوگیری کند، بیان کرد: ما درحال‌حاضر با نگرانی درباره بیماری‌های غیرواگیر در سطح جامعه روبه‌رو هستیم؛ ثابت شده است بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های ریوی و سرطان در سطح جامعه برای کسانی اتفاق می‌افتد که هیچ علامتی از این بیماری‌ها در آنها دیده نمی‌شود، اما فاکتورهای خطر آن را دارند؛ برای مثال ممکن است کسی زمینه‌های سرطان را داشته باشد اما نشانه‌ای از آن نبیند.
او افزود: ۸۰ درصد مرگ‌ومیرها در ایران به‌دلیل ابتلای مردم به چهار بیماری غیرواگیر است؛ به این ترتیب بیماری‌های قلبی و عروقی ۴۶ درصد، سرطان‌ها ۱۳ درصد، حوادث ۱۴ درصد، دیابت دو درصد و بیماری‌های ریوی چهار درصد در مرگ‌ومیر مردم سهم دارند. ریشه همه این بیماری‌ها نیز به رفتار و شیوه زندگی ما بازمی‌گردد. او درباره چگونگی اجرای این طرح در شبکه بهداشت کشور توضیح داد و گفت: خانه‌های بهداشت روستایی و پایگاه‌های سلامت شهری زیر نظر مراکز جامع خدمات سلامت فعالیت می‌کنند. این سه مرکز بعد از سرشماری مردم منطقه زیر پوشش خود، آنها را به این مراکز دعوت می‌کنند و خدمات ایراپن مانند خطرسنجی سکته‌های قلبی و مغزی را برای آنها انجام می‌دهند.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید