Iranian Agriculture News Agency

از سوی مرکز آمار ایران

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از نتایج تفصیلی سرشماری نفوس و مسکن سال 95، میانگین سنی پیرترین و جوان‌ترین استان کشور را اعلام کرد.

جوان‌ترین و پیر‌ترین استان‌ کشور معرفی شد+ جدول تفکیک استان و مناطق شهری و روستاییمرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از نتایج تفصیلی سرشماری نفوس و مسکن سال 95، میانگین سنی پیرترین و جوان‌ترین استان کشور را اعلام کرد.

اطلاعات منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص میانگین و میانه سنی جمعیت استان‌های کشور نشان می‌دهد هم‌اکنون استان سیستان وبلوچستان جوان‌ترین استان کشور به لحاظ جمعیتی و استان گیلان پیرترین استان در میان 31 استان کشور است. براساس این گزارش، میانگین سنی جمعیت ایران در سال 1395 برابر 1/ 31 سال محاسبه شده که در مقایسه با سال 1390، معادل 3/ 1 سال افزایش را نشان می‌دهد. در سال 1395 میانگین سنی مردان برابر 9/ 30 و زنان 3/ 31سال بوده است. میانه سنی جمعیت ایران در سال 1395 برابر 30 سال است که در مقایسه با سال 1390 در مجموع 3 سال افزایش را نشان می‌دهد.همچنین میانگین سنی جمعیت کشور در استان سیستان و بلوچستان، جوان‌ترین استان به لحاظ میانگین سنی، معادل 5/ 23 سال است؛ بعد از استان سیستان و بلوچستان استان‌های هرمزگان و کهکیلویه وبویر احمد به ترتیب با میانگین سنی 1/ 27 و 6/ 28 سال جوان‌ترین استان‌های کشور به لحاظ میانگین سنی هستند. این در حالی است که میانگین سنی در پیرترین استان کشور، گیلان، برابر با 5/ 35 سال گزارش شده است که بعد از گیلان، استان‌های مازندران و تهران به ترتیب با میانگین سنی 34 و 2/ 33 سال، پیرترین استان‌های کشور محسوب می‌شوند.
استان سیستان و بلوچستان و همچنین استان‌های هرمزگان و کهکیلویه و بویر احمد به واسطه مسائلی همچون سطح بالای محرومیت (محرومیت‌های شغلی، بهداشتی، آموزشی، درمانی و. . . ) و همچنین نامساعد بودن شرایط آب و هوایی جزو استان‌های مهاجر فرست محسوب می‌شوند و همین موضوع یکی از عواملی است که منجر به پایین بودن میانگین سنی در این استان‌ها شده است، البته نرخ زاد و ولد در این استان‌ها نیز به‌طور قطع یکی از مهم‌ترین عوامل جوان‌تر بودن جمعیت در آنها در مقایسه با سایر استان‌ها می‌تواند باشد.

جدول 2: میانه سنی کشور به تفکیک استان و مناطق شهری و روستایی و بر حسب جنس- 1395 خورشیدی


بنا بر اعلام مرکز آمار، هم‌اکنون کمتر از 50 درصد جمعیت در استان سیستان و بلوچستان شهرنشین هستند. این درحالی است که همچنین مهاجرت‌پذیری برخی دیگر از استان‌ها مانند استان‌های مازندران و گیلان که به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی یکی از اصلی‌ترین مقصد‌های مهاجرت معکوس از پایتخت و نواحی با شرایط آب وهوایی نامساعد هستند نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از دلایل قوی در افزایش میانگین سنی این استان‌ها موثر باشد. هم‌اکنون بسیاری از متقاضیان مهاجرت معکوس از شهرهای آلوده و صنعتی به شهرهای شمالی، بازنشستگان و سالمندانی هستند که تمایل دارند در شهرهای خوش آب و هوای شمالی سکونت کنند و این عامل به‌طور قطع یکی از عوامل موثر در افزایش میانگین سنی در این استان‌ها محسوب می‌شود.براساس تعریف مرکز آمار ایران، میانگین سنی، متوسط سن افراد یک جامعه است و از تقسیم مجموع حاصل ضرب‌های هریک از سنین منفرد در فراوانی افراد در آن سن به کل جمعیت، حاصل می‌شود.


میانگین سنی جمعیت فعلی کشور حاکی از نیاز مبرم جامعه ایرانی به تامین مسکن مصرفی است؛ میانگین سنی اعلام شده از سوی مرکز آمار کشور نشان می‌دهد هم‌اکنون متوسط سنی جمعیت در کشور یعنی جمعیت 1/ 31 ساله، از آنجا که در سن تشکیل خانواده و ازدواج قرار دارد، ضرورت تامین واحد مسکونی مصرفی در مناطق مختلف کشور را بیش از پیش نمایان می‌کند.
به اعتقاد کارشناسان، لازم است سیاست‌گذاران حوزه مسکن با توجه به این آمار، سیاست‌ها و برنامه‌های منسجم‌تری را برای پاسخ به نیاز مصرفی مسکن در کشور طراحی و عملیاتی کنند، چراکه متوسط سن جمعیت کل کشور حاکی از قرار گرفتن گروه‌های زیادی از افراد در فهرست متقاضیان خانه‌اولی است. همچنین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد، برای هر دو جنس (زن و مرد) میانگین سنی در نقاط شهری به مراتب بیشتر از نقاط روستایی است. میانگین سنی مردان و زنان در نقاط شهری به ترتیب برابر 3/ 31 و 6/ 31 سال و در نقاط روستایی 7/ 29 و 5/ 30 سال است.
نکته قابل‌ توجه اینکه میانگین سنی زنان اندکی از میانگین سنی مردان بالاتر است. این موضوع به دلیل بالاتر بودن امیدزندگی زنان در مقایسه با مردان است. انتظار می‌رود در سال‌های آتی با افزایش شکاف امید به زندگی بین زنان و مردان و زنانه شدن سالمندی جمعیت، فاصله موجود بین میانگین سنی زنان از میانگین سنی مردان همچنان بیشتر شود.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید