Iranian Agriculture News Agency

دانشمندان ارگن از تکنیکی به نام CRISPR استفاده کرده‌اند، که به پژوهشگر امکان می‌دهد دی ان ای مشخصی را برای تغییر و جایگزین کردن انتخاب کند.

نخستین دستکاری ژنتیکی جنین انسان در آمریکا/ امکان به‌وجود آمدن "نوزادان طراحی‌شده"


تا به حال دانشمندان اجازه نداشتند جنین انسانی را بیش از چند روز پرورش دهند یا جنین‌ها را به رحم انتقال دهند.


به گزارش دویچه وله، هنوز روشن نیست که در این سری آزمایش‌ها چند جنین تولید و دستکاری ژنتیکی شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در این سلسله آزمایش‌ها، دانشمندان ارگن از تکنیکی به نام CRISPR استفاده کرده‌اند، که به پژوهشگر امکان می‌دهد دی ان ای مشخصی را برای تغییر و جایگزین کردن انتخاب کند.

این روش مثل قیچی‌های مولکولی عمل می‌کند که می‌توانند دی ان ای را قطع و کپی کنند. این تکنیک بسیار دقیق‌تر از دیگر روش‌های ژن‌درمانی است که در آن ها نمی‌شد تضمین کرد تغییرات مورد نظر پژوهشگر دقیقا اعمال شوند. در دستکاری ژنتیکی، که به نام "ژرم لاین" شناخته می‌شود؛ تغییرات اعمال‌شده دائمی هستند وبه نسل بعدی منتقل می‌شوند.

استفاده از این روش نویدبخش پایان دادن به انتقال بیماری‌های ژنتیکی از والدین به نوزادان است، اما نگرانی‌هایی نیز به‌همراه دارد و آن هم امکان به‌وجود آمدن "نوزادان طراحی‌شده" است؛ چشم‌اندازی که سازمان‌های مذهبی، جامعه مدنی و شرکت‌های زیست‌فناوری به‌شدت با آن مخالفت می‌کنند.

دکتر اریک توپول، مدیرمؤسسه تحقیقات اسکریپس که از بزرگ ترین و معتبرترین موسسات تحقیقاتی خصوصی آمریکا در کالیفرنیاست، می‌گوید: «دستکاری ژنتیکی جنین یک دانش غیرقابل توقف و اجتناب‌ناپذیر است و این یافته اخیر بیشتر ثابت می‌کند که این دانش عملی است».
این محقق برجسته عرصه ژنتیک همچنین معتقد است: «برای رسیدن به درمان واقعی بیماری‌های مختلف در انسان، باید چنین آزمایش‌هایی روی جنین انجام شود.» او می افزاید: «اگر این کار در این کشور انجام شود، راه برای کشورهای دیگر هم باز خواهد شد».
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید