Iranian Agriculture News Agency


دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته در اطلاعیه‌ای دغدغه اصلی رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص کابینه دولت دوازدهم را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه نشر آثار رهبر معظم انقلاب در متن این اطلاعیه آمده است: دولت دوازدهم به روزهای تشکیل نزدیک می‌شود؛ تا ١٠روز دیگر و پس از مراسم تنفیذ و تحلیف، اعضای کابینه پیشنهادی آقای رئیس‌جمهوری معرفی می‌شوند. با این حال، از حدود دوهفته قبل، یک جریان خبری که از پشتیبانی پرحجم رسانه‌های خارج از کشور نیز برخوردار است، درصدد القای این ادعاست که تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) انتخاب می‌شوند. درخصوص منشأ و انگیزه‌های انتشار چنین شایعه‌ای، می‌توان حدس‌هایی زد اما مهمتر از آن، تبیین رویکرد رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص دولت‌ها و مباشران ارشدِ رتق و فتق امور مردم در قوه‌‌مجریه است.
این اطلاعیه در ادامه می‌افزاید: رویکرد کلی رهبر معظم انقلاب در قبال دولت‌ها، رویکرد حمایتی است و ایشان بارها بر استمرار این رویکرد تأکید کرده‌اند؛ ازجمله در دیدار رمضانی با مسئولان نظام و در شرایط پساانتخابات، مجددا و مؤکدا گفتند: «دأب بنده هم این است که همیشه از همه دولت‌ها که بر سرکار هستند، حمایت می‌کنم؛ امروز هم همین‌جور است، بعد از این هم ان‌شاءالله تا زنده هستیم، همین‌جور خواهد بود. ٩٦/٣/٢٢» غرض از رویکرد حمایتی چیست؟ غرض آن است دولتی که عهده‌دار کار سنگینِ مدیریت اجرایی است، بتواند به وظایف خود عمل و از مشکلات کشور و مردم گره‌گشایی کند. یک لازمه اساسی در تحقق این هدف، انتخاب مسئولانی است که از بُن دندان به اصول انقلاب و وظایف خود معتقد باشند و شأن خود را نوکری و خدمتگزاری به مردم بدانند.
به نوشته این اطلاعیه بیشترین تأکیدات رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر بر حل مشکلات معیشتی مردم و قوی‌کردن اقتصاد کشور بوده است؛ مغرضانی که جز بدخواهی برای ایران و مردم در سر ندارند، تلاش کردند این تأکیدات را به مخالفت رهبری با دولت ترجمه کنند، درحالی ‌که این رویکرد رهبر معظم انقلاب، بالاترین سطح از کمک و حمایت از دولت بود؛ نتیجه تلاش برای دور نگه‌‌داشتن دولت از حاشیه‌ها و هدایت آن به میدان خدمت و اقدام و عمل، در صورتی که با همراهی دولت همراه شود، موفقیت دولت و اقبال عمومی به خدمات دولت خواهد بود و این چیزی نیست جز سرافرازی و موفقیت برای دولت و نظام.
اطلاعیه دفتر نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای افزوده است: بنابراین حساسیت اصلی رهبر معظم انقلاب اسلامی در انتخاب مسئولان در همه دولت‌ها معطوف به این منطق بوده که فلسفه وجودی مسئولان در نظام اسلامی، خدمتگزاری به مردم است و باید مسئولانی انتخاب شوند که به مسئولیت به‌عنوان فرصتی برای خدمت و جلب رضای خداوند و بندگان او بنگرند نه آن‌که مسئولیت را همچون غنیمت و طعمه‌ای بدانند و آن را وسیله برای بیشتر چنگ‌زدن به دنیا و جلب سخط خدا و خلق او کنند. با فهم این منطق، رویکرد رهبر معظم انقلاب در قبال انتخاب وزیران نیز مشخص می‌شود؛ رویه ثابت در همه دولت‌ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است و این هم، حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی- امنیتی تعیین شده است.
در خصوص برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش‌وپرورش و ارشاد اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند، چراکه انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان‌ها می‌شود و نگهبانی و مراقبت درخصوص حرکت عمومی به سمت آرمان‌ها وظیفه قطعی رهبری است اما در انتخاب مسئولان این وزارتخانه‌ها ورود نمی‌کنند؛ و درخصوص اکثریت کابینه نیز در همه ادوار تا آن‌جا که از سوابق امر برمی‌آید، نظری ابراز نمی‌کنند لکن همواره تأکید دارند که وزیران، افرادی کاری و به‌ دور از حاشیه باشند، زیرا همان‌طور که در نظر مردم، کارآمدی و موفقیت دولت، موفقیت نظام است، ضعف و ناکارآمدی دولت نیز به حساب نظام گذاشته می‌شود.
این اطلاعیه، با نقل قولی از سخنان رهبر معظم انقلاب در مراسم ١٤خرداد امسال، خاطرنشان کرد: شایعات و القائات اخیر پایه در واقعیت ندارد و دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی در قبال کابینه، به‌طور ذاتی معطوف به کارآمدی و انتخاب افرادی است که فکر و ذکر آنان، کار شبانه‌روزی و حل مشکلات مردم باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید