Iranian Agriculture News Agency

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی غذا:

16 اکتبر، رور جهانی غذا، ‌به افتخار تأسیس سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. این روز توسط بسیاری از سازمان‌های مرتبط با امنیت غذایی، ازجمله برنامه جهانی غذا و صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی نیز جشن گرفته می‌شود.

کشورها برای امنیت غذایی در جهت توسعه روستایی عمل کنند


16 اکتبر، رور جهانی غذا، ‌به افتخار تأسیس سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. این روز توسط بسیاری از سازمان‌های مرتبط با امنیت غذایی، ازجمله برنامه جهانی غذا و صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی نیز جشن گرفته می‌شود.

به گزارش ایانا، بان کی‌مون، دبیر سابق سازمان ملل متحد، پیش از آن که بخواهد سمت دبیرکلی را به آنتونیو گوترش نخست وزیر سابق پرتقال بدهد، به مناسبت روز جهانی غذا پیامی را به شرح زیر داده است:

با رشد جمعیت، تقاضا برای مواد غذایی هم افزایش می‌یابد. این در حالی است که درجه حرارت در سراسر جهان، در حال شکستن رکورد است و همچنین افزایش سطح آب دریاها، خشکسالی‌ها و سیل های شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی، باعث شده تا اکوسیستم، کشاورزی و توانایی جوامع برای تولید مواد غذایی مورد نیاز را تحت تأثیر خود قرار دهد.

مردم فقیر جزو آسیب‌پذیرترین افراد جامعه به‌شمار می‌آیند. این در حالی است که 70 درصد از آنها برای تأمین درآمد و مواد غذایی خود به کشاورزی، ماهیگیری و یا چوپانی وابسته هستند.

در روز جهانی غذا، ما پیوند تنگاتنگی برقرار می‌کنیم میان تغییرات آب و هوا، کشاورزی پایدار و امنیت غذایی و تغذیه. همراه با این پیام "آب و هوا در حال تغییر است و کشاورزی و مواد غذایی هم باید تغییر کند." (1)

این در حالی است که‌ بدون اقدام هماهنگ، بیش از میلیون‌ها نفر به گرسنگی و فقر دچار می‌شوند، همچنین ممکن است به دشواری بتوان به دستاوردهای مربوطه دست یافت و افزون بر آن، دستیابی به اهداف توسعه پایدار در معرض خطر قرار می‌گیرد.

برای این منظور،‌ سیستم‌های کشاورزی و مواد غذایی باید انعطاف‌پذیرتر، مولدتر (پربارتر)، فراگیر و پایدارتر شود. کشورها به‌منظور تقویت امنیت غذایی و با در نظر گرفتن مسئله تغییرات آب و هوا، باید در برنامه‌های مرتبط با آب و هوای خود، به حوزه مواد غذایی و کشاورزی توجه ویژه داشته و به سرمایه‌گذاری بیشتر در جهت توسعه روستایی اقدام کنند. سرمایه‌گذاری هدفمند در این بخش‌ها باعث افزایش فابلیت‌ها، درآمد و بهره‌وری کشاورزان خرده‌پا و نجات میلیون‌ها نفر از فقر می‌شود. همچنین به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از سلامت و رفاه مردم و اکوسیستم، نیز کمک خواهد شد.

ماه آینده، قرار است توافقنامه تاریخی پاریس مربوط به تغییرات آب و هوا با شدت بیشتری وارد عمل شود که این می‌تواند برای افزایش تلاش‌های جهانی در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای و محدود کردن افزایش درجه حرارت و ترویج کشاورزی پایدار و سازگار با آب و هوا بسیار مهم باشد.

در روز جهانی غذا، من از همه دولت‌ها و شرکای‌ آنها درخواست می‌کنم، تا رویکردی جامع، مشترک و یکپارچه را برای تغییرات آب و هوا، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی عادلانه، در پیش بگیرند. رفاه این نسل و نسل‌های بعدی بستگی به اقدامات کنونی ما دارد و این تنها از طریق مشارکت همگان امکان‌پذیر است، تا بتوانیم به جهانی عاری از گرسنگی و فقر دست یابیم، که در آن همه مردم بتوانند در صلح، رفاه و همراه با شرایط مناسب زندگی کنند./

ترجمه: فرحناز سپهری


منبع:

http://www.fao.org/


پی‌نوشت:

1- پیام روز جهانی غذا: " The climate is changing. Food and agriculture must too "

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید