Iranian Agriculture News Agency

"علایی مقدم" در نشست خبری خبر داد:

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در هفته ملی روستا و عشایر بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر افتتاح می‌شود.

افتتاح 500 میلیارد تومان پروژه در هفته ملی روستا و عشایر

به گزارش خبرنگار ایانا، شاهپور علائی‌مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران در نشست خبری امروز که به مناسبت 15 مهرماه روز ملی روستا و عشایر برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما به سه گروه اجتماعی شهری، عشایری و روستایی تقسیم می‌شود که نقش عشایر و روستائیان در تولید بسیار بی‌نظیر است.

وی افزود: روستاییان و عشایر خاکریزهای کشور در شرایط سخت محسوب می‌شوند و از ۴ میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی 3.5 میلیون نفر در جامعه روستایی و عشایری قرار دارند.

علائی‌ مقدم تصریح کرد: مهمترین و اساسی ترین محصولات تولیدی توسط عشایر، گوشت قرمز و فرآورده‌های پروتئینی، مرغ، تخم مرغ و فرآورده‌های لبنی است و روستائیان و عشایر ۸۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور را تولید می‌کنند.

وی افزود: از ۸۸۰  هزار تن نیاز گوشت کشور،  ۸۵۹ هزار تن از آن را جامعه روستایی و عشایری تولید می کنند که سهم جامعه عشایری از این میزان، ۲۰۰ هزار تن یا ۲۵ درصد است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که ۱۵۰ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی است، عنوان کرد: از این میزان ۸۴ میلیون هکتار مرتع قابل بهره‌برداری است که ۳۵ میلیون هکتار از آن در حوزه عشایر است.

وی افزود: نقش پدافندی عشایر بی‌بدیل است و این قشر به‌عنوان مرزداران بی مرز از کیان کشور دفاع می‌کنند.

علائی‌ مقدم با اشاره به این که عشایر در بخش فرآورده‌های لبنی، گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ و عسل نزدیک به ۱۶ میلیون تن تولید در سال دارند، ادامه داد: جمعیت عشایر یک میلیون و دویست هزار نفر است که هر یک نفر از این عشایر گوشت قرمز 20 نفر را در کشور تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه در هفته ملی روستا و عشایر بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش کشاورزی روستاها و عشایر افتتاح می‌شود، تصریح کرد: همچنین ۶۰۰ خانه بهداشت سیار نیز برای عشایر کشور افتتاح می‌شود که بهیاران این خانه‌های بهداشت از فرزندان عشایر هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که شاخص برخورداری بهداشت عشایر از ۳۴ درصد به ۵۰ درصد رسیده است، ادامه داد: شاخص برخورداری از آب آشامیدنی نیز از ۴۳ درصد به ۶۳ درصد افزایش یافته است.

وی در رابطه با واکسیناسیون عشایر بر علیه بیماری کرونا گفت: تاکنون ۶۳ درصد عشایر دُز اول واکسن و ۴۴ درصد آنها نیز دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که این رقم‌ها نسبت به میانگین کشوری بسیار بالاست.

علائی‌ مقدم اذعان داشت: به دلیل خشکسالی بی سابقه در کشور، در سال جاری ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به مراتع کشور خسارت وارد شده است که نخستین اقدام دولت برای حمایت از جامعه عشایری خرید تضمینی دام عشایری برای جلوگیری از عرضه دام های نارس به بازار بوده است.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیئت وزیران برای آن دسته از عشایری که در راستای تولید وام دریافت کرده باشند به مدت یکسال استمهال وام داده می‌شود، همچنین در راستای تامین نهاده‌های دامی عشایر تاکنون ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی بین آنها توزیع شده و به دستور وزیر جهاد کشاورزی تا آبان ماه نیز ۱۰۰ هزار تن نهاده دیگر میان عشایر توزیع می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در رابطه با خرید دام مازاد عشایر گفت: سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبارات را برعهده دارد، شرکت پشتیبانی امور دام مسئول خرید، اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی مسئول معرفی دام های مازاد و معاونت امور دام نیز مسئول توزیع نهاده دامی کشور است که به ازای هر کیلوگرم دامی که عشایر تحویل شرکت پشتیبانی امور دام می‌دهند، سه کیلوگرم نهاده تحویل آنان می‌شود.

وی با بیان این که تاکنون بیش از ۸۵ هزار راس دام از عشایر کشور خریداری شده است، گفت: اخیراً وزیر جهاد کشاورزی دستور داده که خرید با سرعت بیشتری انجام شود همین میزان خریدی که انجام شده نیز در قیمت دام تأثیرگذار بوده است.

علائی‌ مقدم در رابطه با صادرات دام زنده عشایر عنوان کرد: به دستور وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل صادرات دام زنده عشایر در حال تدوین است و به زودی این کار آغاز خواهد شد.

وی افزود: درخواست دادیم که یک میلیون راس دام توسط اتحادیه‌ها و با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام به صورت مدیریت شده از کشور صادر شود که این اتفاق ارزآوری بسیار خوبی برای کشور خواهد داشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه فاصله‌ای بین قیمت دام زنده و مراکز تولید با مراکز عرضه وجود دارد که باید دستگاه‌های نظارتی و بر آن نظارت داشته باشند، خواستار شد: تعزیرات حکومتی و بازرسی اصناف با سرعت، جدیت و اهتمام به این حوزه ورود کنند و اجازه ندهند هر کس به هر قیمتی که دوست دارد گوشت قرمز را به دست مصرف کننده برساند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید