Iranian Agriculture News Agency

احمدی میرقائد خبر داد:

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور گفت: از اول مردادماه تمامی افراد بالای ۱۸ سال در عشایر تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته‌اند و پیش بینی می شود تا پایان آبان ماه میزان واکسیناسیون عشایر در برابر کرونا به ۷۰ درصد برسد.

واکسیناسیون 70 درصدی عشایر در برابر کرونا تا پایان آبان ماه

سیاوش احمدی میرقائد مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر ایران در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت واکسیناسیون جامعه عشایری گفت: با درخواست سازمان امور عشایر کشور از وزارت بهداشت، از اول مردادماه تمامی افراد بالای ۱۸ سال در عشایر تحت پوشش واکسیناسیون علیه بیماری کرونا قرار گرفته‌اند.

 وی ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات واصله در اواسط شهریورماه بیش از ۶۰ درصد فاز اول واکسن و  حدود ۴۰درصد فاز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان ماه میزان واکسیناسیون عشایر به ۷۰ درصد برسد.

احمدی ‌میرقائد بابیان اینکه بر اساس گزارش مرکز آمار در سال ۹۹، جامعه عشایری جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارد، گفت: ۲۵۱ هزار خانوار عشایری کشور به‌صورت پراکنده در بیش از ۱۵ هزار نقطه از کشورمان زندگی می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه جامعه عشایری با تقدیم 10 هزار شهید، سه برابر میانگین سایر اقشار، شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است، افزود: این قشر نقش بسیار مهمی در تأمین امنیت غذایی با تأمین 25 درصد از گوشت قرمز مورد نیاز جامعه ایفا می‌کند و سالانه ۹ تا ۱۰ میلیون رأس دام توسط عشایر به بازار عرضه می‌شود.

به گفته مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر ایران؛ تولید 35 درصد از صنایع‌دستی کشور و مدیریت ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور توسط عشایر انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از مسائل مهم حوزه عشایری توجه به وضعیت بهداشت این قشر است، تصریح کرد: وجود مراکز و خانه بهداشت به‌عنوان یک شاخص مهم در سنجش بهداشت جامعه به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر ایران یادآور شد: با حمایت شورای عالی عشایر، سند مهم وراهبردی در ارتقاء رفاه اجتماعی و توجه به یکی از مهمترین شاخص های توسعه انسانی یعنی بهداشت و درمان با عنوان «برنامه ویژه ارتقاء سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، درمانی، بیمه ها و خدمات حمایتی» به تصویب هیات وزیران رسیده و وزارتخانه های «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و « تعاون، کار و رفاه اجتماعی» را موظف به انجام برنامه‌ها و اقدامات ارزشمندی کرده است.

وی گفت: بر اساس «برنامه ویژه ارتقاء سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، درمانی، بیمه ها و خدمات حمایتی» در بخش بهداشت در سال های ۹۸ تا ۹۹ با راه‌اندازی ۱۲۶ خانه بهداشت و در سال جاری نیز با ۱۳۰ خانه بهداشت، گام بلندی در خدمات بهداشتی درمانی برداشته شده است.

مدیرکل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا پایان سال جاری نیز ۱۳۴ خانه بهداشت نیز به مرکز بهداشت عشایری افزوده خواهد شد.

به گفته احمدی‌میرقائد با افتتاح ۱۳۴ خانه بهداشت تا پایان سال جاری مراکز خانه بهداشت فعال در حوزه عشایری به ۴۰۰ مرکز خواهد رسید و شاخص برخورداری عشایر از پوشش خانه بهداشت به بیش از 55 درصد می رسد.

وی در پایان با اشاره به اینکه  از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر حدود 1 میلیون نفر مورد غربالگری قرارگرفته‌اند، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده کوچ عشایر با حداقل ارتباط با مناطق روستایی و شهری انجام شد و همچنین دام‌هایشان نیز به‌صورت مکانیزه جابه‌جا شدند.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید