Iranian Agriculture News Agency

در وبینار دستاوردهای ایران در حوزه تولید واکسن کووید19 مطرح شد؛

محقق موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: واکسن "رازی کووپارس" یک گام جلوتر است و علاوه بر تحریک سیستم ایمنی مرکزی، موجب تحریک بخش بالایی سیستم تنفسی نیز می شود.

تولید انبوه "رازی کووپارس" پس از دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو

به گزارش ایانا به نقل از موسسه رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی در وبینار علمی و بین المللی با موضوع دستاوردهای ایران در حوزه تولید واکسن کووید 19 که از سوی شبکه آزمایشگاهی بین المللی ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به نزدیک به یک قرن سابقه واکسن سازی و تولید بیش از 80 نوع واکسن و فرآورده های بیولوژیک در موسسه رازی، درباره واکسن "رازی کووپارس" گفت: این واکسن بر پایه پروتئین نوترکیب اسپایک SARS COV-2 ساخته و از دو بخش آنتی ژن و ادجوانت تشکیل شده است.

وی با اشاره به مقالات ژورنال نیچر تصریح کرد: واکسن های پروتئینی بالاترین میزان ایمونوژنیسیتی را ایجاد می کنند.

دکتر بنی هاشمی در ادامه با این یادآوری که واکسن ماده‌ای برای جلوگیری از بروز بیماری و جلوگیری از گردش ویروس در جامعه است، افزود: تمامی واکسن‌هایی که تا کنون به کارآزمایی‌های بالینی رسیده اند باعث می‌شوند فرد دریافت کننده بیمار نشود؛ اما در سیستم‌های تزریقی فقط سیستم ایمنی مرکزی تحریک می‌شود و سیستم مخاطی و یا بخش بالایی تنفسی تحریک نخواهد شد. از این رو احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

محقق موسسه رازی ادامه داد: بنابراین باید تعداد زیادی از افراد جامعه واکسینه شوند تا به حد ایمنی حداکثری برسیم. اما واکسن موسسه رازی یک گام جلوتر است؛ زیرا رویکرد این بوده که برای جلوگیری از بیمار شدن افراد، یک دوز استنشاقی نیز دریافت کنند تا سیستم بالای تنفسی آنها تحریک شود و میزان انتقال ویروس به حداقل برسد.

به گفته وی، شروع واکسیناسیون با "رازی کووپارس" در 500 موش و 25 میمون سبز آفریقایی در مدت یک سال انجام و در ادامه پس از ارسال CTD به سازمان غذا و دارو و دریافت تاییدیه های کمیته اخلاق فاز یک و دو کارآزمایی بالینی آغاز شد.

گفتنی است؛ فاز یک کارآزمایی بالینی اسفندماه سال گذشته آغاز و نیمه فروردین ماه با 133 داوطلب به پایان رسید. فاز دوم کارآزمایی بالینی با حضور 500 داوطلب تا تیرماه انجام خواهد شد. فاز سوم نیز تا مهرماه به انجام خواهد رسید و تولید انبوه واکسن پس از دریافت تائیدیه سازمان غذا و دارو آغاز می شود.

این وبینار با حضور دکتر سید رضا بنی هاشمی رئیس بخش ایمونولوژی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر حسن جلیلی مدیر تحقیقات شرکت شفا فارمد و دکتر کیهان آزادمنش رئیس بخش ویروس شناسی انیستیتو پاستور ایران برگزار شد. 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید