Iranian Agriculture News Agency

"علائی مقدم" در نشست خبری خبر داد:

خرید یک میلیون رأس دام عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، 100 هزار تن نهاده دامی برای دام عشایر تا پایان اردیبهشت توزیع می‌شود و یک میلیون تن نهاده دامی با ارز نیمایی توسط سازمان امور عشایر تامین خواهد شد.

تامین 100 هزار تن نهاده دامی برای عشایر تا پایان اردیبهشت

به گزارش خبرنگار ایانا، شاهپور علائی مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران در نشست خبری امروز در رابطه با مصوبات شورای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی برای تامین نهاده‌های دامی عشایر در شرایط خشکسالی اظهار کرد: از اسفند ماه ستاد ملی مدیریت و مقابله با اثرات خشکسالی در سازمان امور عشایر تشکیل شد.

وی افزود: این ستاد به دنبال تسهیلات لازم برای مدیریت و کاهش بحران خشکسالی است و به شورای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی پیشنهاد شد تا برای جلوگیری از فروش دام به دلالان توسط عشایر، یک میلیون رأس دام عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور و همکاری تشکل‌های عشایری خریداری شود.

علائی مقدم تاکیدکرد: دام خریداری شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور مربوط به ذخایر این شرکت نیست و بلافاصله به بازار عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق مصوبه شورای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی در روز دوشنبه دوازدهم اردیبهشت، مقرر شد دام عشایر به صورت ترکیبی دام پرواری، داشتی و حذفی به قیمت هر کیلوگرم 45 هزار تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود و به ازای هر کیلوگرم دام، 3 کیلوگرم جو یارانه‌ای به دامداران عشایری که دام خود را به این شرکت تحویل داده‌اند، تعلق گیرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که تا هفته آینده ایستگاه‌های خرید دام عشایری در مناطق مختلف کشور راه‌اندازی می‌شوند، تصریح کرد: این ایستگاه‌ها در سه نقطه اقلیمی راه‌اندازی خواهند شد که در گروه اول با میانگین خشکسالی 75 درصد، 450 هزار رأس دام، در گروه خشکسالی دوم 300هزار رأس و در گروه سوم که میزان خشکسالی کمتری دارد 250 هزار رأس دام از عشایر خریداری خواهد شد.

وی به پیشنهاد ستاد ملی مدیریت و مقابله با اثرات خشکسالی به ستاد مدیریت بحران کشور اشاره کرد و گفت: پیشنهاد دادیم 400 میلیارد تومان تسهیلات ارزان با سود بانکی حداقل و بازپرداخت 5 ساله برای حمایت از تامین علوفه عشایر در نظر گرفته شود، همچنین حدود 2 هزار میلیارد ریال برای کمک به تامین علوفه و 2 هزار میلیارد ریال برای آبرسانی به سامانه‌های عرفی عشایری در نظر گرفته شود که ما پیگیر تخصیص این اعتبارات خواهیم بود.

علائی مقدم با اشاره به کاهش بارندگی در سال جدید اذعان کرد: براساس گزارشات هواشناسی، میزان بارندگی در سال جدید نسبت به میانگین 50 سال گذشته 46 درصد و نسبت به میانگین بارش در سال گذشته 55 درصد کاهش یافته است که این اتفاق مراتع تحت اختیار عشایر را به شدت کاهش می‌دهد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: 7 استان سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و فارس بیش از 80 درصد کاهش بارندگی داشته‌اند.

وی با بیان این که طبق نظر مراکز تحقیقاتی به ازای هر میلیمتر کاهش بارندگی، یک کیلوگرم از مراتع کاسته می‌شود، ادامه داد: عشایر به 8.5 میلیون تن علوفه نیاز دارند که یک میلیون و 300 هزار تن به صورت دستی و از پس‌چِر باغات و باقی آن از مراتع تامین می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: با توجه به کاهش یک میلیون و 600 هزار تنی ظرفیت علوفه مرتعی، نیازمند تامین یک میلیون و 200 هزار تن نهاده دامی برای عشایر هستیم.

علائی مقدم خاطرنشان کرد: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، 100 هزار تن نهاده دامی برای دام عشایر تا پایان اردیبهشت توزیع می‌شود و یک میلیون تن نهاده دامی با ارز نیمایی توسط سازمان امور عشایر تامین خواهد شد که قیمت جو دولتی 2هزار تومان و جو با ارز نیمایی حدود 5500 خواهد بود.

وی با اشاره به افزایش جمعیت عشایر گفت: بر اساس آمار ثبتی-مبنایی که برای اولین بار انجام شد، جمعیت خانوار عشایر از 213 هزار خانوار در سال 87 به 246 هزار خانوار در سال 99 رسیده است اما قدر مطلق جمعیت همچنان یک میلیون و 200 هزار نفر است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: 35 درصد از دام سبک کشور متعلق به عشایر است که حدود 22 میلیون و 300 هزار رأس دام را شامل می‌شود و 25 درصد از گوشت کشور را تامین می‌کند.

وی در رابطه با برنامه تشکیل زنجیره گوشت قرمز گفت: طبق برنامه 4 ساله زنجیره تولید گوشت قرمز که از سال 95 آغاز شده است، با حمایت دولت و به کارگیری روش‌های نوین از جمله اصلاح نژاد دام و تغذیه و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به جامعه عشایری، از 162 هزار تن گوشت قرمزی که از محل دام سبک تامین می‌شد به رکورد 200 هزار تن در سال 99 رسیدیم.

علائی مقدم با اشاره به تخصیص 380 میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری در سال 98 و 99 گفت: این اعتبار به منظور تامین آب شرب عشایر اختصاص یافت و نزدیک به 800 پروژه در این رابطه به بهره‌برداری رسید و شاخص استفاده از آب شرب عشایر را افزایش داد.

وی در رابطه با کوچ عشایر در شرایط کرونا عنوان کرد: از سال 98 و 99 کوچ بهاره عشایر با کرونا تلاقی پیدا کرد که با مصوبه ستاد ملی کرونا، کوچ در سال 99 با تاخیر انجام شد و مقررشد کوچ بیش از 100 کیلومتر به صورت ماشینی انجام شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به تاخیر یک ماهه کوچ عشایر با تصمیم ستاد تنظیم تقویم کوچ و سازمان جنگل‌ها، خاطرنشان کرد: کوچ عشایر در سال 1400 از امروز 15 اردیبهشت آغاز می‌شود.

علائی مقدم در رابطه با میزان ابتلا به کرونا در عشایر خاطرنشان کرد: کمترین میزان ابتلا به کرونا در جامعه عشایری اتفاق افتاده، به طوری که سال گذشته تنها 5 فوتی بر اثر ابتلا به این ویروس در عشایر اعلام شده است و بیش از 750 هزار عشایر توسط جامعه پزشکی مورد ارزیابی و معاینه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این که مدیریت 34 میلیون مرتع تحت اختیار عشایر سخت است، عنوان کرد: با هئیت وزیران، ستاد مدیریت بحران کشور، بنیاد علمی، بنیاد برکت، ستاد جارایی فرمان امام(ره)، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه، سازمان بسیج مستضعفان مکاتبه کردیم تا با کمک هم بتوانیم خشکسالی را پشت سر بگذاریم.

علائی مقدم ادامه داد: قراردادی را با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه در دستور کار داریم که در زمینه تخصیص 350 میلیارد تومان تسهیلات برای آبرسانی به عشایر و کاهش اثرات خشکسالی خواهد بود.

وی در رابطه با آبرسانی به عشایر عنوان کرد: در حال حاضر روزانه 7 میلیون و 300 هزار متر مکعب آب رسانی سیار به عشایر انجام می‌شود و 15 هزار سامانه عرفی داریم که 200 میایارد تومان از محل یکی از بخش‌های ارائه تسهیلات و 50 میلیارد تومان اعتبار از محل هیئت وزیران به این سامانه‌های آبرسانی اختصاص یافته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد:  همچنین 230 میلیارد تومان از ردیف بودجه 1400 برای افزایش شاخص آب آشامیدنی عشایر اختصاص یافته است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید