Iranian Agriculture News Agency

با دستور رئیس جمهور صورت گرفت؛

در سی و پنجمین دوره معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی، 170 کشاورز پیشرو و برگزیده در سراسر کشور معرفی و تجلیل شدند.

معرفی و تجلیل از 170 برگزیده بخش کشاورزی در سراسر کشور

به گزارش خبرنگار ایانا، کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در سی و پنجمین دوره معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی و مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی که توسط ریاست جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، با حضور در استودیو کشاورز در موسسه آموزش و ترویج اظهار کرد: امروز 170 کشاورز پیشرو و برگزیده در سراسر کشور معرفی و تجلیل می‌شوند.

وی افزود: بیش از 10 هزار پرونده کشاورزان منتخب در سطح روستاها بررسی شد و در نهایت 170 کشاورز در سطح ملی انتخاب شدند.

بازرگان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر و در دولت یازدهم و دوازدهم بخش کشاورزی رویکرد انتخاب نمونه‌ها را از توجه صرف به تولید که می‌توانست به بهای تولید کم کیفیت منجر شود، به تولید حداکثری با بهره‌وری حداکثری تغییر داد و با این رویکرد، نظام‌ها و شاخص‌های انتخاب متحول شده است.

وی افزود: شکاف عمیقی بین تولید حداکثری و میانگین تولید و بهره‌وری حداکثری و میانگین بهره‌وری منابع در کشور داریم، به عنوان مثال تولیدکننده نمونه سیب درختی ما، 21 کیلوگرم در متر مکعب سیب برداشت می‌کند که تقریبا 10 برابر میانگین بهره‌وری تولیدکنندگان سیب درختی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یکی از دلایل تفاوت تولید کشاورزان برتر با میانگین تولید کشور را نفوذ دانش دانست و ادامه داد: نفوذ دانش از طریق دانش و ترویج انجام می‌شود و بخش کشاورزی ساختار مشخصی برای آموزش و ترویج دارد، اما این ساختار در سال‌های اخیر متحول شده است.

بازرگان ادامه داد: نظام نوین ترویج در دولت یازدهم شکل گرفت و از سال 95 تمام عرصه‌های تولیدی به 7600 پهنه نقسیم و هر پهنه یک مروج مسئول دارد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: شبکه اجتماعی کشاورزی ایران در سال 99، راه‌اندازی شد که یک ارتباط برخط تولیدکنندگان با مصرف‌کنندگان و سیاست‌گذاران است.

وی افزود: امروز برای تقویت آموزش بهره‌برداران ، 32 استودیو ضبط برنامه های آموزشی که در تمام استان‌ها ایجاد شده با فرمان ریاست جمهور افتتاح خواهد شد که در این استودیو هر روز 150 کلاس آموزشی برگزار خواهد شد. همچنین شبکه سراسری آموزش کشاورزی با 42 کانال پخش زنده به بهره برداری می رسد.

سپس با دستور دکتر روحانی، 170 نفر از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی توسط استانداران با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شدند.

رئیس جمهوری نیز به صورت نمادین از دو نفر از نمونه های بخش کشاورزی در محل برگزاری مراسم سی و پنجمین دوره معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی با اهدای لوح تقدیر کرد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید