Iranian Agriculture News Agency
کشف محموله بزرگ هروئین در ادوات کشاورزی/فراهم ساختن زیر ساخت‌های کنترلی از جمله سگ‌های موادیاب

 

سخنگوی گمرک گفت: بیش از 324 کیلوگرم هروئین که به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود توسط پرسنل گمرک آستارا کشف شد.

به گزارش ایانا از گمرک، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک گفت: این محموله به صورت کاملاً حرفه‌ای  در 2 کامیون حامل تعداد 44 بسته به وزن 13تن کالا تحت عنوان شخم‌زن‌پشت تراکتور( چیزل) ذیل‌تعرفه 84321090 برای صادرات به کشور قزاقستان  از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود. 

وی در خصوص نحوه کشف این مواد از این کامیون گفت: پس از بررسی  کامیون توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ‌های موادیاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل‌های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک شدند و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل‌ها، مشخص شد که مقدار 324کیلو و 100 گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبداء تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود .
 
لطیفی در خصوص میزان کشفیات مواد مخدر در سال 98 گفت: علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از 1900 کیلوگرم هروئین، 462.5 کیلوگرم تریاک و بیش از 50 کیلوگرم بذر شاهدانه، وبیش از 4.8 کیلوگرم ماری‌جوانا و حشیش در سال 98 توسط پرسنل گمرک کشف شده است، این در حالی است که در سال 97نیز هزار و632کیلوگرم هروئین، 415.8کیلوگرم تریاک، بیش از 40 کیلوگرم بذرشاهدانه و8.2 کیلوگرم کوکائین، حشیش و ماری‌جوانا کشف شده بود. 

وی افزود: پیش از کشف محموله 324 کیلوگرمی هروئین در 5 ماهه نخست امسال بیش از 434.4کیلوگرم تریاک، 4.5کیلوگرم هروئین، حدود 1.6کیلوگرم کوکائین و حشیش، 5.8 کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین در سال جاری به 328.6 کیلوگرم رسیده است.  

لطیفی تاکید کرد: گمرک علاوه بر مرزبانی اقتصادی کشور، بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی، سلامت جامعه بشری را  نیز  از مسئولیت های خود می‌داند و پرسنل گمرک برای ممانعت از ورود مواد مخدر به کشور  یا به کشورهای دیگر ایثارگرانه و جان برکف، همه مساعی خود را به کار می بندند.

وی افزود: برهمین اساس به دلیل قرار گرفتن جمهوری اسلامی در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد درآسیای میانه، اروپا و غرب آسیا و شگردهای پیچیده و جاسازی‌های هوشمندانه مواد در محموله‌های تجاری و کامیون ها،  فراهم ساختن زیر ساخت‌های کنترلی از جمله دستگاه‌های ایکس ری کامیونی، پالتی، چمدانی، سگ‌های موادیاب، پانسیون محل استراحت سگ‌های موادیاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی، پیش‌بینی ردیف بودجه  سالانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل‌های بودجه ای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می رسد.  

وی افزود: در حال حاضر به دلیل گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ‌های موادیاب موجود نیز  کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید