Iranian Agriculture News Agency

معاون علمی و فناوری رییس جمهور:

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: باید اکوسیستم لازم برای توسعه و بسط فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان ایجاد شود که این امر از دولت به تنهایی ساخته نیست بلکه نیازمند ورود جدی بخش خصوصی است.

اکوسیستم لازم برای توسعه فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان باید ایجاد شود

به گزارش ایانا، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در مراسم افتتاح مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا که همزمان با ئومین روز از دهه فجر در مرکز آموزش عالی امام خمینی در مشکین دشت فردیس برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اموری که به جد آن را دنبال می کنیم مراکز نوآوری است، این مراکز به طور کامل توسط بخش خصوصی ایجاد شده و همکاری ساختار یافته ای بین دولت و بخش خصوصی شکل گرفته است.

وی  ادامه داد: باید اکوسیستم لازم برای توسعه و بسط فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان ایجاد شود که این امر از دولت به تنهایی ساخته نیست بلکه نیازمند ورود جدی بخش خصوصی است؛ از اقدامات نوآورانه حمایت می کنیم ودر تمام زمینه های مالی و معنوی کمک خواهیم کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: برای تشکیل یک اکوسیستم موفق بخش خصوصی باید بیشتر کمک کند و اصل پژوهش مد نظر قرار گیرد تا به تولید محصول با کیفیت برسیم.

وی  با بیان اینکه نقش پول در اقتصاد نفتی به معنای همه چیز است؛ ادامه داد: اگر با پول می توانستیم به همه چیز برسیم الان عربستان صاحب همه چیز بود؛ تکنولوژی خریدنی نیست یادگرفتنی است.

دکتر ستاری افزود: نگاه مدیران در حال تغییر است که امری خوشایند است اما با ایده ال ها همچنین فاصله داریم و باید باهمدلی و همکاری راه را هموار کنیم.

وی گفت: جا دارد از وزارت جهاد کشاورزی که چنین زمینه ای را فراهم کرده و بخش خصوصی که در این راستا ورود کرده، قدردانی کنیم.

دکتر ستاری خاطرنشان کرد: اینجا مجموعه ای از شرکت های کوچک و متوسط مستقر هستند و یک جوان می توان در این مجموعه وارد شود و پس از مدت کوتاهی شرکتی مستقل ایجاد کند.

در این مراسم، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، توسعه کشاورزی دانش بنیان را از اهداف مهم این سازمان برشمرد و بیان کرد: افتتاح  "مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا" در راستای حمایت از بخش خصوصی و میدان دادن به جوانان دارای ایده های دانش بنیان است که در نتیجه تلاش همکاران ما در مرکز آموزش عالی امام خمینی، زمینه استقرار و رشد زیست بوم های کسب و کارهای نوپای کشاورزی در قالب این مرکز نوآوری فراهم شده است. 

همچنین در این مراسم، دکتر عبداله مخبر رییس مرکز آموزش عالی امام خمینی ( ره ) با اشاره به هدف راه اندازی مرکز انتقال فناوری وستا گفت: در راستای سیاست های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر بهبود فضای کسب و کارهای نوآورانه ، کارآفرینانه ، دانش بنیان و نوپا و همچنین توسعه کشاورزی دانش بنیان و افزایش ضریب نفوذ فناوری در بخش کشاورزی، مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا با مشارکت بخش خصوصی در این مرکز راه اندازی شده است. 

وی  با بیان اینکه پلت فرم نوآوری باز یک قالب مجازی است افزود: این قالب، شرکتهایی را که چالشهای پیچیده ای برای کسب و کار خود دارند را قادر می سازد تا راه حل های نوآورانه را با استفاده از نوآوری های شرکت های استارت آپی برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنند.

 مخبر با بیان اینکه در مرکز آموزش عالی امام خمینی ( ره )  طی یک سال گذشته برنامه های گسترده ای از جمله ایجاد زیست بوم کسب و کارهای نوپای کشاورزی ( استارتاپها ) با مشارکت بخش خصوصی آغاز شده است اضافه کرد : هدف این زیست بوم ایجا شرایط مساعدی جهت رشد و توسعه کسب و کارهای خلاق ، نوآور و دانش محور بخش کشاورزی با کمک و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه در مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا، آموزش هایی ما برای خلق کردن، رهبری  و رشد یک واحد نوآوری و ایجاد شبکه برای گردآوری شرکتها برای خلق یک محصول نوآور و ارزشمند انجام می شود افزود: این قالب در واقع پل ارتباطی میان کارآفرینان، سرمایه گذاران، استارت آپ ها و تیم های نوآور شرکت ها است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید