Iranian Agriculture News Agency

قندالی اعلام کرد:

رئیس سازمان امور عشایر ایران از راه‌اندازی ۳۶۰ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در سراسر کشور برای توسعه فعالیت‌های تولیدی آنان خبر داد.

راه‌اندازی ۳۶۰ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در کشور

به گزارش ایانا، کرمعلی قندالی در مراسمی با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، مدیران حوزه زنان در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف و جمعی از زنان عشایری و روستایی کارآفرین کشور که در سالن اجتماعات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: مبلغ ۱۱.۵ میلیارد تومان برای تجهیز این صندوق‌ها اختصاص داده شده که بخشی از آن جذب و بخش دیگری نیز در حال جذب است.

وی افزود: باید زیرساخت‌های لازم را برابر با روستاها برای زنان عشایری نیز فراهم کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که در حوزه تامین آب به عنوان یک مایه حیاتی هنوز ۴۰ درصد از مناطق عشایری از آب سالم برخوردار نیست، ادامه داد: در این راستا امسال ۲۳۰ میلیارد تومان برای اجرای ۴۷۰ پروژه آبرسانی به مناطق عشایری در سراسر کشور انجام می‌شود که اجرای این پروژه‌ها می تواند تا ۱۰ درصد شاخص توسعه در این حوزه را افزایش دهد.

وی افزود: با وجود ظاهر زیبایی که از زندگی عشایر می‌بینیم، سختی‌های زیادی در این شیوه از زندگی به ویژه برای زنان عشایری وجود دارد.

قندالی بر استفاده از انرژی‌های پاک در مناطق عشایری تاکید و خاطرنشان کرد: در حوزه جایگزینی سوخت فسیلی و انرژی‌ها پاک و خورشیدی با مصوبه شورای عالی عشایر، وزارت نیرو مکلف شده ۲۵ درصد از خانوارهای عشایری را تا پایان برنامه ششم از برق خورشیدی بهره‌مند کند که تاثیری زیادی در زندگی عشایر بویژه زنان عشایری خواهد داشت.

این مقام مسوول با اشاره به خدمات خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال‌های اخیر به عشایر نیز گفت: برای اولین بار وزارت بهداشت ۱۲۰ کانکس سیار بهداشتی را در مناطق عشایر مستقر می‌کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به طرح ویژه ارتقاء دانش، سواد و مهارت و طرح ویژه فرهنگی و مذهبی که در شورای عالی عشایر و دولت تصویب شده، گفت: در این راستا برای دستگاه‌ها وظایفی تعیین شده است که در حال پیگیری و انجام است و وظایفی هم برای معاونت زنان و خانواده تعیین شده است که انتظار داریم ما را کمک کنید.

به گفته وی، شاخص سواد در مناطق عشایر از ۲۶ درصد در سال ۶۶ به ۶۵ درصد رسیده است اما همچنان کاستی‌ها و محرومیت‌هایی در این حوزه وجود دارد که باید کمک کنیم این مردم از این وضعیت سخت رها شوند.

قندالی ادامه داد: یکی از این مشکلات ترک تحصیل دختران عشایری در مقاطه متوسطه است که باید کمک کنیم و فرایندی را استفاده از فرصت های برابر برای آنان ایجاد کنیم و سهمی از صندلی های دانشگاه ها را به عشایر به صورت موضوعی اختصاص دهیم که این سهم قبلال بوده و حذف شده و آن را دوباره احیا کنیم تا خود فرزندان عشایر بتوانند تحصی کنند و در مناطق عشایری به عنوان بهورز و معلم و غیره حضور داشته باشند.

وی پیشنهاد کرد دولت و مجلس کمک کنند تا بخش کوچکی از منابع صندوق توسعه ملی برای یک سال برای حمایت از صندوق اعتبارات خرد زنان اختصاص داده شود.

گفتنی است؛ در این مراسم زنان کارآفرین عشایری نیز در سخنانی با اشاره به توانمندی‌های زنان عشایری، بخشی از مشکلات خود از جمله در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی بیان و خواستار اختصاص تسهیلات بیشتر به زنان کارآفرین و صندوق‌های اعتبارات خرد زنان عشایری و همچنین بهره‌مند کردن عشایر از پنل‌های تولید برق خورشیدی شدند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید