Iranian Agriculture News Agency

رییس پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد:

درست چند روزی بعد از آنکه مدیرکل راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد و کشاورزی از آمادگی و الزام آموزش در مورد این نوع کسب و کارها در میان مدیران مجموعه خبر داد و از برنامه‌های کشاورزی برای استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی و مدرن شدن کاشت و برداشت صحبت کرده بود رییس پژوهشگاه فضایی ایران هم به اجرای پایلوت سامانه تشخیص سطح زیر کشت ۵ محصول پرمصرف در کشور اشاره کرد و گفت: : این سامانه با استفاده از فناوری‌های سنجش از دور علاوه بر برآورد میزان سطح زیر کشت، پارامترهای رشد گیاهی را پایش می‌کند.

ورود فناوری فضایی برای کنترل کشت در کشاورزی

به گزارش خبرنگار اینا، حسین صمیمی شب گذشته در حاشیه بازدید  اصحاب رسانه از دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی در جمع خبرنگاران، دستیابی و کسب دانش فنی ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی را از ماموریت‌های این پژوهشگاه دانست و برای توضیح مسوولیت‌های این پژوهشکده گفت: وارد شدن فناوری‌های فضایی به زندگی مردم از جمله سیاست‌های جدید وزارت ارتباطات و بخش‌های فضایی است، بر این اساس بر توسعه خدمات فضاپایه مانند کاربردهای ماهواره‌های سنجش از دور در حوزه‌های مختلف متمرکز شدیم.

او این تمرکز را با تشریح سامانه‌ی جدیدی که قرار است در دنیای کشاورزی تحول ایجاد کند کامل کرد و گفت: بر این اساس پایلوت سامانه پایش برای بخش کشاورزی را در دستور کار قرار دادیم؛ چرا که بیش از ۹۰ درصد از آب حوضه‌های آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود .

صمیمی، داده‌های این پایلوت را قابل استفاده برای تصمیم‌گیران کشور دانست و یادآور شد: بر این اساس سعی می‌شود نتایج مطالعات به صورت داشبوردهای مدیریتی در اختیار مدیران و تصمیم‌سازان قرار گیرد.

رییس پژوهشگاه فضایی پایش بیماری‌های گندم و حق‌آبه را از دیگر موضوعات مطالعاتی این پژوهشگاه عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن تعاملاتی را با سازمان حفاظت محیط زیست برای رصد گرد و غبار و سایر چالش‌های زیست محیطی داریم. در این تعاملات نیاز به ماهواره‌هایی داریم که بتواند تصاویر مورد نیاز را در اختیار ما قرار دهد.

به گفته صمیمی ، در این مطالعات اقدام به ذخیره‌سازی و پردازش تصاویر و ارائه الگوریتم‌های متناسب با شرایط آب و هوایی کشور می‌شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران بومی بودن بخش دانشی را از نقاط قوت این پژوهشگاه دانست و ابراز امیدواری کرد که با در مدار قرار گرفتن ماهواره‌های بومی ، بخشی از تصاویر مورد نیاز حوزه سنجشی از طریق ماهواره‌های بومی تامین شود.

صمیمی با اشاره به دستاوردهای فضایی در حوزه زیست محیطی، اظهار کرد: سامانه تشخیص سطوح زیر کشت محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری‌های سنجش از دور و پایش پارامترهای رشد گیاهی از جمله این دستاوردها است که در قالب پایلوت اجرایی شد.

به گفته وی، این سامانه بر روی ۵ محصول گندم، برنج، ذرت، یونجه و کلزا در ۵ اقلیم آب و هوایی مختلف کشور اجرایی شده است

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید