Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی:

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ثبت جهانی دو شهر آباده و میبد و روستای خراشاد از جمهوری اسلامی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.

میبد و آباده شهرهای جهانی صنایع‌دستی شدند

به گزارش ایانا، علی‌اصغر مونسان افزود: بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، بعد از بررسی های انجام گرفته، شهر آباده از استان فارس به عنوان شهر جهانی مُنبت، شهر میبد از استان یزد به عنوان شهر جهانی زیلو و روستای خراشاد از خراسان جنوبی به عنوان روستای توبافی (حوله بافی) ثبت جهانی شدند.
او توضیح داد: ثبت شهرهای جهانی از سال 2014 در دنیا از طریق شورای جهانی صنایع دستی شکل گرفته است که به صورت هر ساله از طریق مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از سوی داوران بین المللی در دنیا شکل می گیرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: ایران در منطقه آسیا - اقیانوسیه این شورا قرار دارد و از سال 1394 با ثبت تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دست باف و اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی به این اتفاق بزرگ در حوزه صنایع دستی پیوسته است.
مونسان با بیان این که اکنون نام 28 شهر در دنیا به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شده است، افزود: امسال نیز ارزیابان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی از کشورهای هند، کویت و عمان و یک ارزیاب از ایران با سفر به سه استان فارس، یزد و خراسان جنوبی، بازدیدهایی از مناطق مختلف بر اساس شاخص های بین المللی به عمل آوردند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: ارزیابان بین المللی بر اساس شاخص هایی نظیر تعداد کارگاه ها، میزان فروش و صادرات، مراکز عرضه و فروش و سایر شاخص های کیفی و کمی در دوم آبان امسال از استان فارس و شهر آباده سفر خود را آغاز کردند، بعد از آن از میبد بازدید کردند و در نهایت به روستای خراشاد در خراسان جنوبی رفته و از آنجا نیز بازدید کردند.
معاون رئیس جمهوری گفت: پرونده‌ها پس از ثبت ملی در کشورمان از طریق استانها آماده شده و سپس پرونده های این مناطق در دفتر منطقه غرب آسیا ویرایش، ترجمه و اصلاح نهایی شده و برای شورای جهانی صنایع دستی ارسال می شود تا توسط این اطلاعات، ارزیابان بین المللی برای سفر به ایران و ارزیابی این شهرها حضور یابند.
مونسان افزود: بعد از حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در ایران و بازدید از آباده، میبد و روستای خراشاد، ظرفیت های بالا و جاذبه های صنایع دستی در دو شهر و یک روستای ایران، منجر شد که آباده به عنوان شهر جهانی منبت، میبد به عنوان شهر جهانی زیلو و روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، ثبت جهانی شود و خوشبختانه لوح ثبت جهانی آباده، میبد و خراشاد به ایران ارسال شده است.
او ضمن تبریک به همه مردم ایران خصوصا مردم و هنرمندان استانهای فارس، یزد و خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: هم اکنون ایران با هشت شهر و 2 روستای جهانی، در مقام اول جهان از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی قرار دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید