Iranian Agriculture News Agency

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در «نخستین سمینار طب ایرانی با رویکرد طب فراگیر و آشنایی با مبانی طب سنتی ایرانی» در بم، افزایش سواد عمومی را در فراهم کردم زمینه توسعه طب سنتی ایرانی به صورت قانونمند و منطقی، موثر دانست.

توسعه طب سنتی ایرانی با افزایش سواد عمومی

به گزارش ایانا، دکتر محمود خدادوست در «نخستین سمینار طب ایرانی با رویکرد طب فراگیر و آشنایی با مبانی طب سنتی ایرانی» که در دانشگاه علوم پزشکی بم برگزار شد، با اشاره به اینکه طب سنتی در ایران از حدود 150 سال پیش، با پیدایش طب رایج ممنوع شده بود، اما امروزه در ساختار بهداشت و درمان کشور دارای جایگاه است، گفت: امروزه سراسر دنیا از طب سنتی استفاده می‌کنند و سازمان جهانی بهداشت نیز تسهیلاتی را برای استفاده از آن در نظر گرفته است. 

وی با تاکید بر اینکه استفاده از طب سنتی در درمان بیماری‌ها در بسیاری از کشورها دارای اهمیت است، افزود: در سراسر دنیا حدود 750 هزار گونه گیاهی وجود دارد و در ایران حدود 8000 گونه گیاهی شناخته شده است که 1800 تا 2300 گونه آنها دارای اثرات درمانی هستند.
خدادوست با بیان اینکه هر منطقه کشور دارای محصولاتی است که با مزاج مردم و اقلیم آن منطقه سازگاری دارد، گفت: پزشک باید بر طبق باورهای مردم و ویژگی‌های محل زندگی آنها، آموزش‌های لازم برای حفظ تندرستی را ارائه دهد. 
مشاور وزیر بهداشت مهم‌ترین پیام طب سنتی را حفظ و ارتقای سلامتی مردم دانست و تاکید کرد: با افزایش سواد عمومی در جامعه، از بزرگ نمایی‌های افراد سودجو و باورهای غلط بعضی از افراد در حوزه طب سنتی و مکمل جلوگیری و زمینه توسعه و نهادینه شدن طب سنتی ایرانی در کشور به صورت قانونمند و منطقی، فراهم می‌شود.
گفتنی است در ادامه این سمینار، دکتر محمد ستایش، رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز مطالبی را پیرامون مبانی طب سنتی ایرانی ارائه کرد

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید