Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره توسعه فناوری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور اعلام کرد:

ایانا_ اجتماعی|| رئیس اداره توسعه فناوری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور گفت: آبخوانداری راهکاری مناسب برای کنترل سیلاب، تقویت سفره‌های منابع آب زیر زمینی و تعادل بخشی آب در دشت ها به شمار می رود.

تقویت آب‌های زیر زمینی با پروژه‌های آبخوانداری

به گزارش ایانا، پرویز گرشاسبی ضمن اشاره به اینکه آبخوانداری قسمتی از آبخیزداری است، افزود: این روش در ایران خیلی مورد توجه قرار گرفته است.

این معاون سابق آبخیزداری سازمان جنگل ها همچنین اظهارداشت: عملیات آبخوانداری مختص ایران بوده و کمتر در جهان روی این موضوع کار شده است.

گرشاسبی گفت: آبخوانداری در کشورهای گرم و خشک شمال آفریقا و خاورمیانه می تواند یکی از تکنیک های بسیار مناسب قلمداد شود.علم آبخوانداری در ایران بصورت یک دانش بومی و توسعه یافته درآمده است.هم اکنون مکان های مستعد پخش سیلاب در کشور را می توان به مدد سیستم های دورکاوی و فناوری های نوین به خوبی تشخیص داد.در حال حاضر 14 میلیون هکتار مخروط افکنه ها و دشت سرها در کشور ظرفیت پخش سیلاب و آبخوانداری را دارند.

رئیس اداره توسعه فناوری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری از ایجاد 38 ایستگاه آبخوانداری درسطح 14 میلیون هکتار از دیر باز در کشور خبرداد و افزود: با توجه به داده برداری های صورت گرفته از این ایستگاه ها بطور متوسط در هر هکتار عملیات آبخوانداری سالانه 1000 متر مکعب آب تغذیه می شود.

او ضمن اشاره به اجرای دستکم 60 مورد پروژه سد یا بند زیر زمینی در ایران یادآورشد: استفاده از این فناوری جدید می تواند درجهت بهره برداری بهینه و بهبود وضعیت آب‌های زیرزمینی بسیار نقش آفرین باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید