Iranian Agriculture News Agency

سرپرست وزارت کار خبر داد:

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: سقف تسهیلات قابل تصویب در استان ها تاکنون برای 6 میلیارد تومان بوده است و باید طرح های بالای 6میلیارد تومان در کمیته فنی ملی به تصویب می رسیدند اما به درخواست و موافقت استانداران بنا بر این شد که کمیته فنی استان ها دارای این اختیار باشند که طرح های تا 10میلیارد تومان را بررسی و تصویب کنند .

افزایش تسهیلات اشتغال روستایی به 10 میلیارد تومان

به گزارش ایانا،​ محسنی بندپی در نشست با استانداران سراسر کشور با اعلام این خبر ادامه داد: افزایش سقف تصمیم گیری تسهیلات اشتغال روستایی در اختیار استان ها از 6 میلیارد تومان به 10 میلیارد تومان رسیده است.

او با بیان این مطلب گفت: سقف تصمیم گیری برای تسهیلات اشتغال روستایی در استان ها ابتدا دو و نیم میلیارد تومان بود که به 6 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد  و اکنون به درخواست استانداران اختیار تصمیم گیری را به سقف 10 میلیارد تومان ارتقاء دادیم .به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر میان استانداران و ستاد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کمیته ای منتخب از پنج استاندار و نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می شود تا نظرات استانداران را در دستورالعمل ها و شیوه های فنی  در چارچوب قانون مصوب مجلس لحاظ کند .

سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: ضمانت طرح های سرمایه گذاری پیشنهادی روستائیان از این پس با سهولت و سرعت  بیشتری انجام می شود .

محسنی بندپی ضمن ابراز خرسندی از گفت و گو با استانداران  که همزمان مسئولیت کارگروه اشتغال استان و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ها را بر عهده دارند، از فعالیت  تک تک این افراد  به دلیل نقش فعال شان در برنامه های اشتغال کشور قدردانی کرد .

سرپرست وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی هدف از برگزاری این نشست را هماهنگ سازی برنامه های اشتغال کشور و همچنین بهینه سازی نحوه اجرای آنها با استفاده از تجربیات استانداران دانست و گفت : علیرغم وجود نوسان در اقتصاد کشور، بر اساس داده های مرکز آمار در سال های 94 و پس از آن همواره تعداد قابل توجهی از اشتغال جدید  را در کشور تجربه کرده ایم که تجربه نادری در جهان بوده است. اما همه می دانیم که این اشتغال مبتنی بر شرایط موجود بوده است و کفایت نیاز کشور را نمی کرده است. به همین دلیل نیز جامعه آنرا لمس نمی کند.برنامه های ما در قالب "برنامه اشتغال فراگیر" ناظر بر "توسعه رسته های پر اشتغال" و  "افزایش اشتغال پذیری" در قالب طرح هایی مانند کارورزی ، مشوق بیمه ای، یارانه دستمزد و ... بوده است.

وی ادامه داد :  بنابر تجربه جهانی، در شرایط فعلی ضرورتا باید نحوه مواجهه با بازار کار را به سمت حفظ اشتغال موجود به عنوان اولویت اصلی ببریم. بنابراین ما نسخه اختصاصی برنامه اشتغال در دوره تحریم را تدوین و ارائه کردیم. این برنامه علاوه بر طرح های در دست اجرا، بر دو محور صیانت از اشتغال موجود و    تاکید بر ایجاد اشتغال در رشته فعالیت هایی است که در دوره تحریم، رونق می گیرند.

سرپرست وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی اشاره کرد : برنامه اشتغال روستایی یکی از برنامه هایی است  که با همکاری استانداران در دست اجرا قرارداریم و  امروز فرصت مناسبی است که این برنامه را با هم مرور کنیم و از نظرات شما در این زمینه استفاده کنیم. به نظر می رسد با شرایط جدید نیازمند دقت بیشتری در این حوزه هستیم تا منابع ما با کمترین انحراف به گروه های هدف تخصیص یابد.ما تاکنون حدود 6 هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی و بانک ها را در اختیار داشتیم و تاکنون حدود 5 هزار و200 میلیارد تومان را مصوب و انعقاد قرارداد کرده ایم .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید