Iranian Agriculture News Agency

رییس گروه پیشگیری از حوادث وزارت بهداشت اعلام کرد

رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، گفت: هر سال در شهریورماه به دلیل افزایش مسافرت ها شاهد افزایش تعداد قربانیان حوادث ترافیکی در کشور هستیم. در 10 سال گذشته (1387 تا 1396) بالغ بر 20.464 نفر یعنی روزانه 66 نفر در حوادث رانندگی در شهریورماه، جان خود را از دست می دهند.

کودکان اولین قربانی‌های تصادفات جاده‌ای

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، علیرضا مغیثی، معاون فنی و رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان این مطلب، گفت: این حوادث، یک هشدار جدی برای مسافرت های پایانی در تابستان محسوب می شود. این درحالی است که تقریبا 20 برابر این تعداد نیز مصدوم می شوند که نه تنها درد و آلام و پشیمانی برای خانواده ها به همراه می آورد بلکه بار مالی سنگینی را هم بر دوش دولت می گذارد. 

به گفته او، در سال گذشته 1.746 نفر در شهریورماه بر اثر سانحه رانندگی فوت کردند. با توجه به رشد 1.7 درصدی آمار فوت حوادث ترافیکی در سال 96، چنانچه این رشد در شهریورماه امسال استمرار یابد، میانگین فوت روزانه از 56.3 نفر در شهریور96 به 70 نفر در شهریور 97 خواهد رسید. این امر ضرورت توجه و تمرکز ویژه بر مسافرت های تابستانی در ماه شهریور را نشان می دهد.

معاون فنی و رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، در مورد علل انسانی حوادث ترافیکی گفت: حدود 40 درصد حوادث ترافیکی در محدوده 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد. عدم توجه راننده به خستگی و خواب آلودگی به صرف نزدیک شدن به مقصد باعث حوادث مرگباری می شود. سرعت غیرمجاز، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ، عمده تخلف های حادثه ساز رانندگان است. 

مغیثی در ادامه اظهار داشت: عدم استفاده از کمربند یا کلاه ایمنی برای همه سرنشینان، عدم استفاده از صندلی مخصوص کودک، حواس پرتی راننده حین رانندگی (به دلیل استفاده از موبایل، گوش دادن به موزیک های مهیج، صحبت کردن با سرنشینان، خوردن)، مصرف داروهای خواب آور و کاهش دهنده هوشیاری قبل از رانندگی سایر عوامل دخیل در تصادفات هستند. 

رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت درخصوص توصیه های کلیدی در پیشگیری از حوادث ترافیکی گفت: گذشت در رانندگی اولین قدم در پیشگیری از حوادث ترافیکی است. در هنگام رانندگی از خشمگین شدن از نحوه رانندگی دیگران بپرهیزید و هرگز در صدد انجام رفتارهای تلافی جویانه برنیایید و هیجانات خود را در حین رانندگی کنترل کنید.

وی افزود: توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و هشدارها و توصیه های پلیس در این زمینه، استفاده از کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو،  استفاده از کلاه ایمنی برای راننده و سرنشین موتورسیکلت، استفاده از صندلی مخصوص کودکان در خودرو و اجتناب از نشاندن آنها روی صندلی جلو یا در بغل سرنشین جلو، خودداری از مصرف داورها و موادی که هوشیاری شما را کاهش می دهند، قبل از رانندگی یا در حین آن و عدم استفاده از تلفن همراه مهمترین عوامل جلوگیری از سوانح رانندگی است. این موضوع می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آنها، استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است حتی استفاده از تلفن همراه به وسیله بلندگو یا هدفون هیچ تاثیری در کاهش حادثه نداشته و باز هم می تواند موجب پرت شدن حواس راننده شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید