Iranian Agriculture News Agency

معاون تعاون وزارت کار:

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر عضو تعاونی‌های زنان هستند.

زنان در کارآفرینی و مهارت‌های شغلی موفق‌ترند
به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، کلانتری در نشست تخصصی توانمندسازی و توسعه اشتغال زنان با بهره گیری از ظرفیت های تعاونی که امروز با اعلام این خبر ادامه داد: زنان در توسعه اقتصاد و صادرات کشور نقش به‌سزایی دارند و باید از ظرفیت‌های بالقوه آن‌ها به نحو شایسته استفاده کرد.

او با اشاره به نقش مدیریتی زنان در خانواده گفت: واقعیت این است که زنان نه تنها در خانه نقش تربیتی و پشتیبانی دارند، بلکه در عرصه اجتماع و اقتصاد هم می‌توانند ظرفیت‌های خود را به نمایش بگذارند. متاسفانه رشته‌های تحصیلی زنان با نیازهای آن‌ها همخوانی و کاربرد اجرایی ندارد، در حالی که زنانی که آموزش‌های مهارتی دیده‌اند، حضور بهتری در بازار کار داشته‌اند.
 

معاون تعاون وزیر کار،  با بیان این که  زنان  ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند، گفت: اما واقعیت دیگر این است که بخشی از زمان زنان صرف خانواده، تربیت فرزند و مدیریت منزل می شود که در جایگاه خود از بعد فرهنگی، انسانی، جمعیتی و اقتصادی مهم است؛ در حالیکه از این نقش مهم زنان غفلت شده است؛ اما از سوی دیگر ۵۰ تا ۶۰ درصد وقت زنان آزاد است و می توانند نقش اجتماعی ایفا کنند.: مشکلی که داریم این است که رشته های دانشگاهی که زنان تحصیل کرده اند با نیاز آنها همخوانی ندارد . محدودیت دیگر این است که زنان، آموزش فنی و حرفه ای ندیده اند باید این نوع آموزشها توسعه یابد تا زنان دارای مهارت شوند.

کلانتری به معرفی فعالیت هایی که زنان می توانند به آن مشغول شوند پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از بعد های کاری خانم ها فناوری اطلاعات است که با حداقل مکان می توانند در شرکت و یا منزل فعالیت های مرتبط با حوزه IT مانند پشتیبانی نرم افزاری، چاپ و نشر، گرافیک، صفحه آرایی، صفحه بندی کتاب و ... را در منزل انجام دهند. همچنین انجام کارهای دفتری چند دفتر در منزل، پیگیری امور، کارهای تایپ و غیره شامل این حوزه می شود.

او حوزه فروش محصول در فضای مجازی، فعالیت های هنری مانند نقاشی و موسیقی و سپس عرضه تولیدات خود در گالری، طراحی و تولید فرش و تابلو فرش و سنگ های قیمتی را یادآور شد و ادامه داد: این اقدامات از دیگر کارهایی است که زنان می توانند انجام دهند و اتفاقا ارزش افزوده بالایی دارد. اگر این کارها در چند خانه انجام شود و زنان به صورت تعاونی با یکدیگر شریک باشند می توانند با تقسیم وظایف از تولید تا فروش و بازاریابی موفق تر عمل کنند.

کلانتری به معرفی برخی دیگر از فعالیت های تعاونی های زنان در منزل اشاره کرد و گفت: پرورش گل در منزل به خصوص در شهرستان که زنان می توانند در حیاط منزل گل های آپارتمانی پرورش دهند و عرضه کنند. همچنین تولید مربا و شیرینی خانگی که در گذشته رایج بود می توانند در قالب تعاونی، مجوزهای مربوطه مانند وزارت بهداشت و دیگر مجوزها را کسب کرده و به تولید انبوه برسانند. یکی دیگر از عرصه هایی که اخیراً در تهران رایج شده که زنان در آن نقش ایفا می کنند تهیه و عرضه غذای سالم و خانگی است که در منزل غذا پخته شده و بدون ساماندهی آن را به فروش می رسانند که می توان این فعالیت را سامان داد و مثلا ۲۰ کیوسک  کرایه کرد و در آن به عرضه غذای با کیفیت خانگی پرداخت. بحث ساماندهی کودکان و یا دختران کار و زنان دست فروش ، در قالب تعاونی مطرح است که اگر این افراد ساماندهی شوند زنان می توانند با روحیه ای که دارند این دختران را که در حال حاضر استثمار شده اند آموزش داده و با کمک شهرداری ها و شورای عالی محلات در قالب تعاونی در کارهای انسانی و منظم تر تربیت کنند .
او درمورد تعاونی زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: این دسته از زنان در سراسر کشور تولیدات مختلفی دارند اما پیشنهادی که ما داریم این است که می توانند تعاونی تولید مواد اولیه یا تعاونی فروش محصولات این زنان را به عنوان تعاونی تأمین نیاز راه اندازی کرده و از محصولات آنها پشتیبانی کنند.
کلانتری یکی دیگر از عرصه های حضور زنان را بخش آموزش عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۶۰۰-۷۰۰ تعاونی مدرسه غیرانتفاعی در سراسر کشور داریم که زنان و معلمان می توانند سهامدار این تعاونی ها شوند. همچنین در بخش آموزش تعاونی های آموزشگاه آزاد در بخش آموزش مهارت فنی و حرفه ای را داریم که زنان می توانند در قالب تعاونی از سازمان فنی و حرفه ای مجوز بگیرند.
او یکی دیگر از بخش های حضور زنان را  تعاونی های خدمات پرستاری در منزل معرفی و تأکید کرد: زنان می توانند در قالب تعاونی خدماتی مانند نگهداری از فرزند، معلولان و یا افراد از کار افتاده و یا مسن را راه  اندازی و مدیریت کنند. همچنین تعاونی های مهد کودک و پشتیبانی از چند مهدکودک را داریم که این نوع از تعاونی ها هم در حال افزایش هستند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه تعاونی های زنان می توانند در صادرات نقش ایفا کند، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی تعاونی زنان در حوزه صنایع دستی داریم که کارهای ارزشمندی تولید می کنند و اگر سازماندهی شده و در حوزه برند و بسته بندی فعال شوند می توانند در قالب تعاونی در نمایشگاه های بین المللی حضور یافته و محصول خود را عرضه کنند. ضمن اینکه نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی از این نوع فعالیت ها حمایت خواهد کرد.

کلانتری با اشاره به استقبال از مشاغل خانگی گفت: زنان می‌توانند زمینه‌های مختلفی از جمله چاپ و نشر، صفحه‌آرایی و صفحه‌بندی، گیاهان دارویی و بسته‌بندی را در منزل انجام بدهند و با درآمدزایی به اقتصاد خانواده کمک کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید