Iranian Agriculture News Agency

معاون بیمه خدمات سلامت:

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، سالمند شدن جمعیت را یکی از تهدیدهای نظام بیمه و سلامت کشور عنوان کرد و گفت: برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده با محوریت سلامت نگر در شهرها باید از گروه سنی سالمندان شروع شود تا در نهایت این موضوع باعث تحمیل هزینه ها به نظام بیمه و سلامت کشور نشود.

سالمند شدن جمعیت تهدید آینده‌ی ایران است
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید مرتضی ادیانی معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، سالمند شدن جمعیت کشور را یکی از تهدیدهای نظام بیمه کشور  در آینده عنوان کرد و  افزود: یکی از مسائل عمده جمعیتی در کشورهای جهان مسئله سالخوردگی و پیامدهای ناشی از آن است در حال حاضر کشور ایران از مرحله انتقال ساختار سنی جمعیت جوانی به سالخوردگی را تجربه می‌کند.
وی ادامه داد: با اینکه در حال حاضر جمعیت سالمند سهم کمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما فزونی سرعت رشد جمعیت سالمند در مقایسه با رشد جمعیت کل کشور و پیش‌بینی افزایش تعداد و سهم سالخوردگان در سال‌های آتی، لزوم برنامه ریزی آینده نگر برای کنترل مسائل مربوط به این گروه از جمعیت را مورد تاکید قرار می‌دهد. 
ادیانی بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌های بخش جمعیت سازمان ملل متحد نسبت جمعیت سالمند در جهان از حدود ۱۰.٥ درصد در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱.٨ درصد در سال ۲۰۵۰ افزایش خواهد یافت. 
وی گفت: سالمندی هرچند بیماری نیست اما بار بیماریها در آن بسیار چشمگیر است. فراوانی بالای بیماری هایی نظیر فشار خون، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی ،دیابت، سرطان،  بیماریهای تنفسی، بی اختیاری دفع ادرار، کاهش قدرت بینایی و شنوایی، ضعف های استخوانی _ عضلانی و تغییرات روانشناختی از جمله عوامل موثر بر آن شناخته می‌شود. 
 معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه مراقبتهای بهداشتی و درمانی سالمندان به عنوان جزئی از نظام مراقبت های بهداشتی کشور از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ افزود: رشد نسبت و امید به زندگی سالمندان علامتی است که هوشیاری یک نظام بهداشتی بر توجه به آن می‌تواند نحوه ارائه خدمات برای گروه سالمندان جامعه و نیز چگونگی ارائه خدمات به افراد غیر سالمند جهت پیشگیری از ناتوانایی های دوران سالمندی را مشخص کند. 
ادیانی در پایان گفت:  با توجه به اینکه گروه سنی سالمندان هزینه‌های بیشتری نسبت به گروه غیرسالمند دارد، ارتقای مراقبتهای اولیه سلامت و تشکیل پرونده سلامت باید در این گروه مورد توجه بیشتری قرار گیرد. طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده با محوریت سلامت نگر در شهرها از گروه سنی سالمندان آغاز شود تا در نهایت این موضوع باعث تحمیل هزینه ها به نظام بیمه و سلامت کشور نشود.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید