Iranian Agriculture News Agency

مدیر گروه پیشگیری از حوادث وزارت بهداشت اعلام کرد:

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، غرق شدگی در سواحل را یک مشکل بهداشتی دانست و از فوت 128 نفر بر اثر غرق شدگی در سال 96 خبر داد.

جوانان ۲۵ تا ۳۰ سال بیشترین قربانیان غرق‌شدگی

فوت 128 نفر بر اثر غرق شدگی در سال 96/ 90 درصد بیشترین موارد غرق شدگی در گروه سنی 25 تا 30 سال بوده اند

به گزا ش ایانا به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، علیرضا مغیثی با بیان این مطلب گفت: طبق گزارش جهانی در سال 2012 سالانه 372000 نفر موارد غرق شدگی در دنیا روی می دهد . غرق شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر 15 سال بعد از بیماریهای سل و سرخک است و جزء 10 عامل اصلی مرگ در افراد زیر 25 سال است. در دنیا  بیشترین غرق شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می افتد. غرق شدگی در دریا و دریاچه 7درصد کل مرگ های ناشی از غرق شدگی در دنیا را تشکیل می دهد.

 
وی افزود: الگوی غرق شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است. در این مناطق خانواده هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریح به شمال کشور سفر می کنند به طور ناخود آگاه درگیر این پدیده می شوند. سواحل شمالی کشور در استان های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعاً 740 کیلومتر ساحل که باید رودخانه های محلی را به این مقدار افزود، بطور سنتی بعنوان تفرّجگاه عمومی مورد استفاده مسافرین قرار می گیرند.
 
وی ادامه داد: ولی غرق شدگی خطری است که جان مهمانان این مناطق را تهدید می کند. وسعت منطقه خطر بسیار فراخ است؛ 338 کیلومتر از این خط ساحلی، مربوط به مازندران، 300 کیلومتر آن مربوط به گیلان و 102 کیلومتر مربوط به استان گلستان است.
 
مغیثی بیان داشت: 60 درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، زیر سن 30 سال سن داشتند و 11 درصد از آنان، زیر سن 10 سال بودند. در آمارهای جهانی گفته می شود که غرق شدگی دومین عامل مرگ در سن 1 تا 14 سال در اثر آسیب های غیرعمدی است. رقم مرگ در محدوده سنی زیر 15 سال ناشی از غرق شدگی در شمال کشور با توجه به ثبت های موجود 21 نفر بوده است که 16.41 درصد موارد مرگ را تشکیل می دهد که رقم قابل توجهی است.
 
معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تعداد کسانی که در محدوده سنی 15 تا 30 سال فوت شده اند، 59 نفر بوده است که حدود 46.09 درصد موارد مرگ را شامل می شود.از کل موارد غرق شدگان، در محدوده خارج طرح دریا، 16.79 درصد فوت شدند و 63.02 درصد با احیاء نجات یافتند. نسبت توفیق در احیاء (نجات) در گروه سنی 55 تا 59 سال بیشتر بوده است.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید