Iranian Agriculture News Agency

وزیر کار:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز با پدیده «بیکاران شیک» مواجه هستیم؛ افراد بیکاری که حاضر به مهارت‌آموزی نیستند و از سوی خانواده تأمین مالی می‌شوند.

امروز با پدیده «بیکاران شیک» مواجه هستیم

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی، علی ربیعی در آیین اختتامیه هجدهمین دوره از مسابقات ملی مهارت با انتقاد از شیوه مدرن شدن جامعه گفت: «کج و بد» مدرن شدن سبب شد تا مفهوم استخدام با شغل تغییر کند و مهارت‌آموزی به حیطه فراموشی سپرده شود.این روزها استخدام و رسیدن به یک منصب، مفهوم خوشبختی محسوب می‌شود و دیگر کسی داشتن مهارت را مایه مباهات نمی‌داند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نیروی انسانی بی‌مهارت، نمی‌تواند ارزش‌افزوده خلق کند درحالی‌که امروز در تربیت نیروهای تکنسین (کاردان فنی تجربی) مشکل داریم.

وی با انتقاد از اینکه در گذشته توجهی به مهارت‌آموزی نشده است، افزود: «امروز در جامعه به‌وفور تئوریسین داریم و مردم در همه زمینه‌ها از ارز گرفته تا طلاق فلان هنرمند صاحب نظرند اما در حوزه تکنسین، کسی حرفی برای گفتن ندارد».

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با یادآوری اینکه در سال‌های گذشته نتوانستیم سازمان فنی و حرفه‌ای را گسترش دهیم، تأکید کرد: اگر بخشی از تولید ناخالص داخلی را صرف تولید تکنسین نکنیم، نمی‌توانیم به رشد کافی برسیم.

ربیعی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: در دوره‌ای که دشمنان روحیه ملی ما را هدف قرار داده‌اند، باید قدرت ملی را در کشور افزایش دهیم. مشکلات در همه ادوار بوده و ما هر سال با چالشی روبرو بوده‌ایم، اما سرنوشت جوانان و آینده کشور مهم‌ترین موضوعی است که ذهن ما را درگیر می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 23 میلیون نفر نیروی کار داریم که می‌توانند 55 میلیارد ساعت فعالیت داشته باشند؛ اگر بتوانیم انسان‌های دارای روحیه و دانش و مهارت مناسب داشته باشیم، شاهد پیشرفت در ابعاد مختلف خواهیم بود.

ربیعی با اشاره به پرداخت وام اشتغال روستایی نیز گفت: با پدیده روستاییان بی‌مهارت مواجه شده‌ایم و به دنبال توزیع تسهیلات برای اشتغال در روستاها هستیم.مهارت به معنای سواد انجام کار است و برای مهارت‌آموزی باید به سمت مردم برویم و منتظر نمانیم تا آنها برای مهارت‌آموزی به سمت ما بیایند.

 مشکلات را با کلید مهارت‌آموزی حل می‌کنیم

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای نیز در این آیین مهارت‌آموزی را کلید حل مشکلات کشور دانست و افزود: با توسعه مهارت‌آموزی، راهی جدید را تجربه و به توسعه می‌رسیم.

سلیمان پاک‌سرشت افزود: کشور به وجود جوانان نخبه‌ای که بتوانند در بخش مهارت‌آموزی صاحب عنوان و مدال شوند، نیاز دارد.

وی با هشدار نسبت به فقر مهارتی در کشور، گفت: مهارت‌آموزی هنر تبدیل دانایی به توانایی است و وظیفه داریم از مدیرانی که می‌خواهند درد جامعه را با مهارت‌آموزی حل کنند، حمایت کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید