Iranian Agriculture News Agency

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

دولت سیاست‌های اشتغال را با تحریم‌ها هماهنگ کرده است

علی ربیعی با رونمایی از سه برنامه دولت برای حفظ اشتغال در زمان تحریم گفت: در راستای تثبیت اشتغال متناسب با تحریم، طرح اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت مطرح است که با یارانه مزد کارگر را در کارگاه حفظ کنیم.

امسال ۱۲۰ تا ۱۵۰هزار شغل‌روستایی ایجاد می‌کنیم
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزیر تعاون، ربیعی در همایش مدیران پست بانک در وزارت ارتباطات، اظهارداشت: هم‌اکنون 3 بانک در حوزه تامین مالی خرد فعال شده‌‌اند و 20 کارشناس به خارج رفته‌اند و دوره دیده‌اند و 10 هزار نیروی جهاد و فنی حرفه‌ای با هم درگیر همکاری هستند. 
 
ربیعی گفت: از قبل گفته بودم که از اردیبهشت‌ماه امسال شیب اشتغال اوج می‌گیرد و اکنون تحقق این پیش بینی را می‌بینیم و در قالب طرح اشتغال روستایی، 4 هزار میلیارد تومان عقد قرارداد مصوب شده است.
 
ربیعی گفت: هنوز در تعدادی از استان‌ها از جمله چهارمحال بختیاری و سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بالا است که باید بیشتر کار فرهنگی کنیم و به مردم بگوییم که چیزی که می گیریم نرخ نگهداری پول است.
 
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ، گفت: باید در حوزه صادرات و کمک به شرکت‌های صادراتی کار بیشتری کنیم. رسته‌هایی مانند ICT امکان افزایش اشتغال به شدت وجود دارد. در زیرساخت خوب عمل کرده‌ایم اما ایجاد شغل در زیرساخت  30 درصد است و باید بیشتر روی محتوا باید کار کنیم.
 
او  خطاب به مدیران پست بانک با تاکید بر اینکه تحت فشار سیاسی وام ندهید، گفت: امسال سال مهمی برای ایران و فرزندان ایران است، امسال می‌خواهیم 120 هزار شغل و حتی شاید 150 هزار شغل در روستاها ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه سیاست‌های اشتغال را متناسب با تحریم‌ها هماهنگ کرده‌ایم، گفت: بر اساس تحریم برای سه گروه اشتغالی مجزا برنامه چیده‌ایم؛ گروه‌های شغلی متفاوت در اثر تحریم‌ها ممکن است آسیب ببینند، ریزش کارگر داشته باشند یا افزایش نداشته باشند.

ربیعی با بیان اینکه سیاست اول در سال جاری تثبیت اشتغال است، ادامه داد: در حوزه‌هایی ازجمله صنایع پایین دستی پتروشیمی، لباس، آی سی تی و گردشگری، اشتغال بیشتری خواهیم داشت و در حوزه‌ای مانند زعفران تحریم‌ها تأثیری ندارد.

وی گفت: روی 3 هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت صحبت شده که چون هنوز نهایی نشده تاکنون آن را رسانه‌ای نکرده‌ام و این مبلغ قرار است صرف ‌شود که با یارانه مزد، کارگر را در همان کارگاه حفظ کنیم.

وی برنامه دوم را توسعه اشتغال رسته‌ای عنوان کرد و گفت: مبلغ 64 هزار میلیارد تومان برای این منظور پیش‌بینی شده که صرف رسته‌هایی که کشش اشتغال دارند خواهد شد. ممکن است صنعتی مانند خودرو پایین بیاید اما در صنعتی مثل ICT اشتغال افزایش می یابد. ملاحظات بازار کار به سمت توسعه اشتغال مبتنی بر رسته و استان‌های محروم پیش می‌رود.

وی همچنین پیشنهاد ایجاد بانک دانش یا پایگاه دانشی اشتغال روستایی را مطرح کرد و از پست بانک خواست در بحث تسهیلات اشتغال روستایی که هنوز 50 درصد آن هنوز پرداخت نشده تجدیدنظر کند و حتی منتظر مراجعه مردم به بانک برای دریافت وام نماند.وزارت ارتباطات ایجاد 120 هزار شغل را تضمین خواهد کرد و طرح تکاپو نیز از 11 استان به سایر استان‌ها تسری می‌یابد که از پول اشتغال سال 97 می‌توانیم وام‌ها را ارزان‌قیمت‌تر کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید