Iranian Agriculture News Agency

دبیر علمی کنگره اپتومتری خبر داد:

به گفته دبیر علمی کنگره اپتومتری مطالعات ۱۵ سال گذشته نشان می داد که مردم ایران بیشتر گرفتار دوربینی بوده اند، اما مطالعات جدید حاکی از این است که عیوب انکساری به سمت نزدیک بینی در بین سنین نوجوانی و جوانی می رود.

افزایش اختلالات بینایی با گرایش به رایانه‌های شخصی

به گزارش خبرگزاری ایانا ابراهیم جعفرزاده با اعلام این خبر ، شدت استفاده از صفحات دیجیتال و رایانه‌های شخصی را زمینه‌ساز بروز عیوب انکساری و نزدیک بینی اعلام کرد و گفت: مطالعاتی که در سطح کشور انجام شده است، نشان می‌دهد بیشترین علت اختلالات بینایی در کشورمان عیوب انکساری است. 

او با تاکید بر اینکه افراد جوان و نوجوان در کلانشهرها بیشتر گرفتار پدیده نزدیک بینی می شوند، افزود: این عارضه در بزرگسالی می تواند شبکیه چشم را دچار اختلال کند.

جعفرزاده با اشاره به اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم برای سنین ۳ تا ۶ سال در کشور، افزود: اجرای این طرح باعث شده شیوع تنبلی چشم از ۸ درصد در سال های ۶۳ و ۶۴، به کمتر از یک درصد در کشور برسد.

دبیر علمی کنگره اپتومتری در عین حال از نبود طرح ملی غربالگری اختلالات بینایی در میانسالی و بزرگسالی گلایه کرد و گفت: عارضه آب مروارید و آب سیاه به عنوان دومین اختلال بینایی در افراد میانسال بیشتر شایع است. از همین رو، ضرورت دارد نسبت به انجام طرح غربالگری اختلالات بینایی در جهت پیشگیری از بیماری های چشمی و کاهش هزینه های سلامت اقدام کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید