Iranian Agriculture News Agency

معاون سلامت محیط وزارت بهداشت خبر داد:

بازرسی از سلامت استراحتگاه‌ها و رستوران‌ها تشدید شد

با شروع فصل تابستان و افزایش سفرهای بین شهری وزارت بهداشت با تشدید بررسی بهداشت محیطی امسال برای اولین‌بار شناگاه‌های مجاز و بهداشتی را تعیین می‌کند

شناگاه‌های بهداشتی به مردم معرفی می‌شوند

به گزارش خبرگزاری ایانا، به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اعلام این خبر از آمادهباش تیم‌های سلامت و بهداشت خبر داد و گفت: با شروع فصل تابستان، سفرهای بین شهری افزایش پیدا می کند و مردم، برخی از نقاط و شهرها را برای گذراندن تعطیلات و استراحت انتخاب می کنند، لذا تامین سلامت و ایجاد شرایط بهداشتی مطلوب برای آسایش مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

محسن فرهادی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، تیم‌های بهداشت محیط خود را قبل از آغاز فصل گرما، (ابتدای خردادماه) برای نظارت و پایش محیط و اماکن آماده کرده اند، اظهار داشت: تمام تیم های بهداشت محیط در حالت آماده قرار دارند و با شروع تعطیلات فعالیت خود را آغاز می کنند.  
به گفته او،  بازرسان بهداشت محیط تاکید ویژه ای بر اماکن و رستوران‌های بین راهی خواهند داشت، ادامه داد: به دلیل اینکه در فصل تابستان هوا گرم است، نظارت بر اماکن و رستوران‌های بین راهی تشدید می‌شود، چراکه احتمال فساد مواد غذایی افزایش پیدا می کند و چنانچه مواد غذایی در شرایط استاندارد و خنک نگهداری نشوند، قابل استفاده نخواهد بود، لذا بازرسان بهداشت محیط به صورت سرزده به رستوران ها و اماکن حساس رفته و بر آنها نظارت خواهند داشت. 
 
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه، نظارت بر هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، مراکز گردشی آبی و استخرها، رستوران‌ها، کنترل یخ، کنترل سبزیجات و سالادها، بهداشت جایگاه‌های پمپ‌بنزین و سرویس‌های توالت عمومی بین شهری، در اولویت قرار دارد، گفت: بیش از 2400 تیم سیار بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان به فعالیت می پردازند. همچنین شماره تلفن 190 نیز به صورت 24 ساعته آماده دریافت نظرات و شکایات مردم است.
 
فرهادی  در مورد تمهیداتی که در حوزه بهداشت شناگاه ها صورت گرفته است، بیان داشت: در این راستا، تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت، وزارت کشور و حفاظت محیط زیست به امضا رسیده تا بهداشت شناگاه‌ها ارتقا پیدا کند. این طرح دو رنگ برای شناگاه‌ها در نظر گرفته شده است: به شناگاه‌هایی که بتوانند الزامات بهداشتی و زیست محیطی را اخذ کنند، پرچم آبی تعلق می‌گیرد و ‌‌در واقع این شناگاه‌ها سالم تر بوده و فاقد آلودگیاند، درغیر اینصورت پرچم زرد به آنها تعلق می‌گیرد که به معنای نداشتن استانداردهای کافی بهداشتی است، در نتیجه این شناگاه ها باید تلاش کنند تا با ارتقای شاخص های بهداشتی شان، به پرچم آبی رنگ دست یابند.  شناگاه هایی که فاقد پرچم هستند، مورد تایید بهداشت نبوده و نباید فعالیت کنند.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید کرد: این پایش و پرچم گذاری در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر انجام می‌شود. نظارت‌های بهداشت محیط صرفا بر سواحلی صورت می‌گیرد که تحت نظارت بوده و تبدیل به شناگاه شده اند، لذا تمامی سواحل تحت نظارت نیست و بهتر است مردم از شناگاه‌های تایید شده استفاده کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید