Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد تاکید کرد:

اهمیت حوزه گردشگری کشاورزی با وجود خرده مالکیت و تغییر اقلیم در کشور

وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت حوزه گردشگری کشاورزی با وجود خرده مالکیت و تغییر اقلیم برای حفظو بازگشت به روستاها تاکید کرد.

اهمیت حوزه گردشگری کشاورزی با  وجود خرده مالکیت و تغییر اقلیم در کشور

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در بازدید از موسسه پژوهشهای برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در جمع کارکنان این موسسه، گفت: فعالیت و رسالت های مهمی به موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی سپرده شده که نشان دهنده درست بودن تشکیل این موسسه است.

وی ادامه داد: این موسسه می‌تواند با توانمندی خود در ریل گذاری ها موثر باشد و به نوعی موفقیت وزارت جهاد کشاورزی نشان دهنده خط مشی، ایده ها و انرژی و ریل‌گذاری این مجموعه است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، موسسه پژوهشهای برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی باید مستقل از دولت ها پیش برود و به نوعی مانند سوزنبان در ریل قطار عمل کند.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ریل‌گذاری توسط این موسسه باید با توجه به مناسبات جهانی و شرایط آن تغییر کند، تصریح کرد: با وجود این موسسه باید زودتر متوجه مسائل جهانی و تاثیر در حوزه غذا بشویم و به نوعی  این موسسه باید آینده پژوه باشد.

وی  با تاکید به اینکه این موسسه دیده بان و آینده‌پژوه است و رسالت مهمی در این زمینه دارد، یادآور شد: موسسه پژوهشهای برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی باید بتواند از قدرت، توان و دانش لازم برای این مهم برخوردار باشد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه توانمندی کارکنان این موسسه برای هدایت گری اهمیت بسیار دارد، یادآور شد: کشور ایران میتواند به  قدرت غذا در جنوب غرب آسیا تبدیل شود.

وی افزود: باید علاوه بر تحقیقات علمی به زبان عشایری و روستایی با افراد صحبت کنیم و تبیین یک مسئله زمانی نتیجه خواهد داد که بتوانیم به زبان ساده آن را با مخاطبان مطرح کنیم.

ساداتی نژاد با اشاره به تقویم پذیر و فصلی  بودن تولیدات حوزه کشاورزی، گفت: کشاورزی اتفاقات مختلفی می تواند در تولیدات محصولات کشاورزی مانند سیل دخیل باشد و حوزه آینده‌پژوهی رسالت دارد تا اولین واکنش نسبت به این موضوعات را گوشزد کند.

 به گفته وزیر جهاد کشاورزی؛ آینده پژوهش متولی دیگری در وزارت جهاد کشاورزی ندارد و کسی شایسته تر از این موسسه برای این موضوع نیست و این مهم یک ماموریت قطعی برای این مجموعه است.

 وی با تأکید بر اهمیت پایداری، امنیت و قدرت حوزه غدا، یادآور شد: این موسسه باید جایگاه خود را در پروژه داشته باشد و دیدگاه خود را ارئه دهد.

ساداتی‌نژاد با اشاره بر اهمیت حوزه گردشگری کشاورزی، افزود: در تغییر اقلیم و بحران های آبی با توجه به خرده مالکیت این مهم میتواند اقتصادی را که در روستاها دچار چالش شده است را حفظ کند؛ مهاجرت به دلیل اقتصادی نبودن روستا بوده و گردشگری کشاورزی میتواند به این مهم کمک کند.

 به گفته وزیر جهاد کشاورزی؛ گردشگری کشاورزی می تواند انقلابی در حوزه بازگشت به روستاها و حفظ آن ها علاوه بر  اقتصادی شدن روستاها را رقم بزند.

 وی با اشاره به اینکه باید تقویم جشنواره های محصول راه‌اندازی کنیم؛ گفت:  جشنواره های محصولی در زمان مشخص و در مکان مشخص با کمک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی   برگزار شود که گردشگری کشاورزی کمک میکند.

ساداتی‌نژاد در پایان گفت: مسلح کردن کردن ما به ابزار و شاخص اقتصادی کمک می کند که بتوانیم اقتصادی حرف بزنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید