Iranian Agriculture News Agency

"ساداتی نژاد" در گردهمایی فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد:

رشد ۶۸۰ درصد صدور سند در سال اول دولت سیزدهم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: روحیه و نگاه جهادی از دوران دفاع مقدس تاکنون در وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته و جهاد هنوز هم ادامه دارد.

امتداد نگاه جهادی در وزارت جهاد کشاورزی از گذشته تا امروز

به گزارش خبرنگار ایانا، صبح امروز پنجشنبه، سی و چهارمین گردهمایی فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد با حضور سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این همایش، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جهادگر دفاع مقدس اظهار کرد: روحیه و نگاه جهادی از دوران دفاع مقدس تاکنون در وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته و جهاد هنوز هم ادامه دارد.

وی افزود: اقدامات جهادگران در دوران دفاع مقدس و در روستاها بسیار سخت بوده و مدیریت بسیار قوی را لازم داشته است و گاها در بحران های موجود کمبود نگاه و تفکر جهادی احساس می شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه امروز فعالیت جهاد در راستای امنیت غذایی است، خاطرنشان کرد: جنگ امروز ما تامین پایداری غذا برای مردم است، پس از جنگ اوکراین مردم دنیا به وضوح اهمیت غذا را دریافته اند.

وی افزود: امروز در دنیا غذا به عنوان یک قدرت مطرح است و حکمرانی، حاکمیت و اقتدار غذا مطرح است و یک ابزار قدرت و حکمرانی جهانی است، جنگ روسیه و اوکراین چالش بزرگ امنیت غذایی را در دنیا ایجاد کرد لذا وظیفه جهاد کشاورزی امروز تامین پایدار امنیت غذایی کشور است.

مقام عالی وزارت عنوان کرد: جنگ روسیه و اوکراین بسیاری از کشورهای اروپایی رادچار صف، سهمیه و کمبود کرد اما با تلاش جامعه کشاورزی ایران، هیچ کمبود و صفی در کشور مشاهده نشد که نشان دهنده تفکر جهادی و ایستادگی جامعه کشاورزی ایران پای تامین سفره مردم است.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی 5 هدف را از ابتدای دولت سیزدهم دنبال می کند، گفت: اولین اقدام اجرای قانون تمرکز پس از 12 سال بوده است، حوزه بازار در وزارت جهاد کشاورزی نوپا بود و امکانات کافی نداشتیم اما با گذشت یک سال نشان دادیم که بودن بازار تولید مفهومی ندارد و تصمیم الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی درست بوده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: ما قانون تمرکز را با کمک بازنشستگان و بسیجیان وزارت خانه، از آبان سال 1400 اجرایی کردیم و امروز پایداری غذا را مدیون تلاش این افراد در سراسر کشور هستیم، با واگذاری بازار به جهاد در سال گذشته، تولید گندم، جو و سایر نهاده ها و کالاهای اساسی در کشور ارتقا یافت لذا تجربه فرماندهی واحد موفق بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دومین طرح محوری ما کشاورزی قراردادی است، تصریح کرد: مدرن ترین الگوی کشاورزی و حمایت از معیشت کشاورز در دنیا کشاورزی قراردادی است، در کشور ما یک درصد محصول از این طریق انجام می شد که در یک سال گذشته در گندم و برنج این نوع کشاورزی را آزمایش کردیم و در سال زراعی جدید هم استمرار خواهد داشت.

وی افزود: نتیجه کشاورزی قراردادی، افزایش خرید گندم و تولید گندم علی رغم خشکسالی بوده است.

ساداتی نژاد در رابطه با اقدام محوری سوم وزارت جهاد کشاورزی گفت: اقدام محوری سوم ما صدور سند اراضی کشاورزی است، پس از 43 سال اراضی کشاورزی همچنان سند ندارد و کشاورز ما هویت ندارد و نمی تواند تسهیلات دریافت کند.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم در این 4 سال تمام اسناد اراضی کشاورزی را صادر کنیم. 680 درصد صدور سند در سال اول دولت سیزدهم رشد داشته و بیش از 2.5 میلیون هکتار رفع تداخلات انجام شده است.

مقام عالی وزارت ابراز امیدواری کرد: تا پایت سال 1402 رفع تداخلات اراضی کشاورزی ایران به پایان می رسد و تا پایان دولت اسناد اراضی کشاورزی در اختیار   کشاورزان قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه اقدام محوری چهارم مردمی سازی یارانه ها بوده است، خاطرنشان کرد: مردمی سازی یارانه ها بر روی اقلام اساسی با متولی گری وزارت جهاد کشاورزی انجام شد که کار بسیار سختی بود اما توانستیم آن را به سرانجام برسانیم.

ساداتی نژاد ادامه داد: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی در مردمی سازی یارانه ها، حفظ فراوانی و وجود مواد غذایی در جامعه بود که با قدرت این عملیات را به انجام رساند. ما کوچکترین کمبودی در هیچ کجای کشور نداشتیم در حالی که دنیا درگیر بحران غذا بود.

وزیر جهاد کشاورزی، الگوی کشت را پنجمین اقدام محوری وزارت جهاد کشاورزی دانسته و عنوان کرد: از سال 1351 ، نیم قرن است که مقرر شده الگوی کشت در کشور انجام شود، در برنامه دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم و امروز در برنامه هفتم هم به این طرح تاکید شده است اما تا امروز تنها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: با تلاش تمام همکاران می خواهیم امسال الگوی کشت را در کشور اجرا کنیم که کار ساده ای نخواهد بود و به یک همیت و همکاری عمیق نیازمند است. تلاش می کنیم از ابزارهای سیاست های قیمتی و غیر قیمتی را در خرید تضمینی، غیر تضمینی و یارانه های کاشت را به کار بگیریم تا الگوی کشت اجرا شود و بهره وری آب را افزایش دهیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه چالش اصلی ما در بخش کشاورزی بهره وری است، افزود: ما باید بتوانیم از ظرفیت ها استفاده کنیم. غذای سالم، با کیفیت، ارزان و با منشا داخلی ماموریت رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: ما به فرماندهان جهادگر دفاع مقدس افتخار می کنیم و از شما دعوت می کنیم تا در این شرایط کشور ما را همراهی کنید.

گفتنی است، در پایان این همایش از تمبر یادمان شهیدان ورشابی، عظیمی، زواره و جانباز شهید همتی و نرم افزار چندرسانه ای شهید جهادگر حجت ملاآقایی توسط وزیر جهاد کشاورزی، معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران رونمایی شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید