Iranian Agriculture News Agency

نخستین نشست فنی و تخصصی کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی در خصوص صدور مجوز تایید محصولات حوزه کشاورزی و منابع طبیعی مبنی بر فناوری نانو برگزار شد.

بررسی صدور مجوز تایید محصولات نانویی کشاورزی و منابع طبیعی

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هدف از این نشست را برنامه‌ریزی برای تدوین دستورالعمل واحد در خصوص صدور مجوز محصولات نانویی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و صنایع غذایی دانست و ابراز امیدواری کرد: تصمیمات و مصوبات این جلسه برای شناسایی محصولات نانویی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و تسریع در اعطای مجوزها راهگشا باشد.

خیام‌نکویی اهمیت کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی و منابع طبیعی را از ظرفیت‌های مغفول در وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: اگر به نحو مطلوب به حوزه نانو پرداخته شود شاهد ورود فناوری نانو به مفهوم واقعی در عرصه کشاورزی کشور خواهیم بود.

وی افزود: رسوخ این فناوری نوین در افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی دارد.

معاون وزیر در سازمان تات، ضرورت افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش نانو کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: لازم است با رفع موانع زمینه برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش نانو کشاورزی فراهم شود و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در این راستا، مهمترین عامل در راه توسعه فناوری نانو در این حوزه را تسهیل در صدور مجوزها  و دانش‌بنیان کردن شرکت‌های نوپا می‌داند.

به گفته وی، دو سازمان دامپزشکی و حفظ نباتات و موسسه‌های تحقیقات گیاهپزشکی و تحقیقات خاک و آب می‌توانند از توانمندی سایر مراکز پژوهشی از جمله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان مراکز فعال در صدور مجوزها، استفاده کنند.

رییس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: ورود دستاوردهای فناوری نانو در بخش کشاورزی اولویت مهم وزارت جهادکشاورزی است و لازم است دانش فنی این فناوری و پژوهش‌هایی که پیش از این توسط دانشگاه‌ها و یا بخش خصوصی تولید شده و قابلیت استفاده در بخش کشاورزی را دارد، گردآوری شود و اگر قابلیت کاربردی  و ورود به عرصه در حل مشکلات بخش را دارند از آن استفاده شود.

وی مفاد سند راهبردی کمیته فناوری نانو را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر این که این نسخه اولیه است از سازمان‌ها، موسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی  با ماموریت مرتبط خواست موارد اصلاحی را جهت بازنگری سند مذکور ارائه کنند.

جهانشاهی نایب رئیس و دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو کشاورزی و منابع طبیعی نیز در این نشست، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سند، اساسنامه و شیوه‌نامه کمیته راهبردی فناوری نانو بیان داشت: جهت تسهیل و تسریع در امر صدور مجوز می‌توان تمهیداتی در نظر گرفته شود که مواردی مانند خط تولید، جواز تاسیس، بازدید از شرکت‌‌های متقاضی صدور مجوز و  شرکت‌های استارتاپی که از الزامات صدور مجوز هستند، به نحو مطلوب ارزیابی شوند.

همچنین شاهپور علایی‌مقدم رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: از فناوری نانو می‌توان در استفاده صحیح از کیفیت آفت‌کش‌ها، حسگرها در شناسایی عوامل خسارت‌زا در مزارع، ظروف بسته‌بندی در بخش آفت‌کش‌ها، فیلتراسیون در محصولات کشاورزی و غیره استفاده کرد که این فناوری  برای کاهش هزینه و پروسه تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و غذایی مفید خواهد بود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز ضمن اشاره به ماموریت‌ها و ساختار کمیته فناوری نانو سازمان دامپزشکی بیان داشت: رسوخ فناوری نانو اقدامی در جهت کاهش هزینه‌ها  و افزایش رقابت است و  برای تشخیص تفریقی محصولات نانویی از محصولات غیرنانویی لازم است پیوست اقتصادی برای نانو در نظر گرفته شود.

محمد آقامیری از تولید و ثبت ۵ محصول نانویی در حوزه محصولات دامی خبر داد و افزود: پیشنهاد می‌کنم نشستی با حضور شرکت‌ها، نخبگان و هسته‌های فناور در کل کشور برگزار شود و از رؤسای سازمان‌های دامپزشکی جهت بازدید از پارک‌ها و شرکت‌های فناوری نانو در حوزه دامپزشکی دعوت شود و نماینده تام‌الاختیار از طرف سازمان‌ها مدل اولیه پیشنهادی خود را در کارگروه صدور مجوز ارائه کند.

در ادامه این نشست، معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به تشکیل کارگروه آفتکش‌ها بر پایه نانو و تدوین گردش کار با حفظ چارچوب‌های قانونی اشاره کرد و افزود: از این ظرفیت باید برای تسهیل قوانین صدور مجوز استفاده شود.

به گفته جعفری، صدور گواهی محدود و مصرف آفت کش‌ها که بعد از تایید تست‌های تاکسولوژیک به مدت یکسال، تولید به صورت محدود  که هم منبع درآمد و هم توسعه بیشتر و نظارت بر آفت‌کش‌ها باشد از مواردی است که جهت کمک به شرکت‌های درخواست کننده ثبت مجوز محصولات نانویی استفاده کرد.

گفتنی است؛ نخستین نشست فنی و تخصصی کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی در خصوص صدور مجوز تایید محصولات حوزه کشاورزی و منابع طبیعی مبنی بر فناوری، با حضور خیام نکویی معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و رئیس کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهادکشاورزی، آقامیری معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، علایی‌مقدم  رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، جهانشاهی نائب رئیس و دبیر کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی، جعفری معاون پژوهش و فناوری سازمان و سایر اعضای جلسه روز دوشنبه ۳۰ خردادماه سال جاری در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید