Iranian Agriculture News Agency

آموزش نحوه کشت و برداشت و هندوانه

یکی از خوانندگان اخیراً از من پرسید: آیا رازی در پرورش هندوانه وجود دارد؟ پاسخ آن آری است. با نوعی خاص و در منطقه خاص خود شروع کنید.

پرورش هندوانه‌های بزرگ و پرآب امکان‌پذیر است/ بدون مراقبت کافی در طول فصل رشد، هندوانه‌ها دچار آفات یا بیماری‌ها می‌شوند

یکی از خوانندگان اخیراً از من پرسید: آیا رازی در پرورش هندوانه وجود دارد؟ پاسخ آن آری است. با نوعی خاص و در منطقه خاص خود شروع کنید.

به گزارش ایانا از سایت "استاندارد مدیا"، جورج امباکایا ( Gorge Mbakaya )، نویسنده این مقاله از متخصصان کشاورزی پایدار است.هندوانه ها انواع مختلفی دارد. برای آنکه هندوانه های بزرگتری داشته باشید، نوعی را که میوه بزرگتری تولید می کند مانند کریمسون سویت (Crimson Sweet) - هندوانه های سبز کم رنگ با خط های سبز تیره که به دلیل قند فراوان و طعم خوبشان مشهورند- انتخاب کنید.

انواع هندوانه های کوچک فضای کمتری نیاز دارند و مناسب باغ های کوچک اند. برای داشتن هندوانه های بزرگ از کاشتن انواعی که اصطلاحاً به آن ها "بچه" می گویند خودداری کنید.

رشد هندوانه در خاک های نامناسب بسیار کند است. خاک های سنگین بدترین نوع خاک برای کشت هندوانه است، زیرا جوانه زدن به آرامی رخ می دهد و در برخی موارد گیاهان رشدیافته میوه های بدون طعم هستند. بهترین خاک برای رشد سریع گیاه و داشتن میوه خوش طعم، لوم (خاک) شنی است. افزودن مواد آلی به خاک قبل از کاشت، نتایج بهتری خواهد داشت.

در اختیار داشتن فضای مناسب

هندوانه ها با داشتن ساقه های بالارونده طولانی، فضای زیادی را می گیرند. در نهایت فضای کاشت بین 4 تا 6 فوت، انواع هندوانه های بزرگتری به ما می دهد. مکان کاشت به نور خورشید کامل و پی اچ خاک بین 6 تا 6.8 نیاز دارد.

خاک های غنی از مواد مغذی که به خوبی زهکشی می شود محیط ایده آلی برای رشد کامل هندوانه فراهم می کند. برای رشد موفق این میوه، با مخلوطی از خاک، کود حیوانی و کمپوست شروع کنید.

توصیه می شود که از کود برای پوشش کناری هندوانه ها استفاده کنید، زیرا کود رشد آن ها را افزایش می دهد.

بدون مراقبت کافی در طول فصل رشد، هندوانه ها به آرامی رشد می کنند و دچار آفات یا بیماری ها می شوند. مراقب نشانه های آفاتی نظیر شته ها، کنه های تارعنکبوتی و سوسک های خیار باشید.

برگ های آسیب دیده را جدا کنید و در صورت نیاز مایع حشره کش را برای کنترل آفات روی گیاه بپاشید.

پژمردگی فیوزاریوم 1 (Fusarium wilt) و پژمردگی باکتریایی 2 (Bacterial wilt) دو نوع شایع بیماری های هندوانه است. بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری ها، که معمولاً قابل درمان نیستند، جستجوی ارقام آن هاست.

ممارست بر آبیاری قطره ای

برای به حداکثر رساندن اندازه هندوانه ها؛ آبیاری قطره ای منظم، به ویژه در طول هفته سوم تا چهارم پس از کاشت، بسیار مهم است. آبیاری قطره ای مناسب ترین راه برای حفظ منبع پایدار رطوبت در هندوانه است. در برخی مناطق، به جای غرقابی کردن برگ ها، ریشه ها به طور مستقیم آبیاری می شود که از بسیاری بیماری های رایج پیشگیری می کند.

هنگامی که میوه دهی گیاه آغاز می شود آب را قطع کنید؛ زیرا آب بیش از حد قند میوه ها را رقیق می کند و میوه ها کم شیرینی می شود.

مالچ پاشی با استفاده از کاه در اطراف گیاه رطوبت خاک را حفظ می کند و تماس بین خاک و هندوانه ها کمتر می شود و خطر ابتلا به بیماری ها کاهش می یابد.

زمان برداشت

برداشت زودهنگام هندوانه ها میوه های کوچک تر و بدون طعمی را به همراه دارد. انواع هندوانه های بزرگ حدود 85 تا 95 روز زمان نیاز دارند تا به رشد کامل برسد؛ بنابراین، تقویم در تعیین مدت زمان رشد آن ها به ما کمک می کند. پرورش دهندگان باتجربۀ هندوانه ترفندهایی دارند تا بفهمند میوه ها دقیقاً چه زمانی آماده می شود. تعدادی از آن ها را که می توانید در طول فصل رشد امتحان کنید عبارتند از: وقتی که پیچک های کوچک روی بخش بالارونده دقیقاً مخالف جایی که ساقه هندوانه به خاک می چسبد قرار بگیرد و قهوه ای رنگ شود، هندوانه رسیده است.

صدای کهنه و صافی که هنگام ضربه زدن به میوه از آن خارج می شود از نشانه های واقعی رسیدن هندوانه است و آنچه در همه دنیا به آن معتقدند این است که اگر طنین این صدا توخالی یا آهنگین باشد، نشان می دهد میوه هنوز نابالغ است.

نقطه ای که هنداونه با زمین در تماس است هنگامی که به رنگ زرد مایل به سبز درآید نشانه رسیدن میوه است.

پانوشت:

1. پلاسیدگی آوندها که بیماری رایج قارچی است و عامل آن فیوزاریم آکسیسپورم (Fusarium oxysporum) است.

2. پلاسیدگی که عامل آن انتروباکتریاسیا (Enterobacteriaceae) است.

ترجمه: مهشید جلالیان

منبع: www.standardmedia.co.ke

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید