Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

لزوم شناسایی بازارهای جدید صادراتی برای فروش محصول سیب درختی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به صادرات 155 هزار تنی سیب درختی از استان، بر لزوم شناسایی بازارهای جدید صادراتی برای فروش محصول سیب درختی تاکید کرد.

روند کند صادرات سیب درختی آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی صبح امروز در بازدید از روند صادرات سیب درختی از دو واحد سردخانه  و مرکز بسته بندی سیب درختی درشهرستان ارومیه با بیان این مطلب افزود: آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از یک میلیون تن قطب سیب کشور به شمار می رود، اما هر سال صادرات و بازار رسانی این محصول از مهم ترین دغدغه های باغداران استان است.

کرامتی با بیان اینکه روند صادرات سیب درختی استان در حال حاضر کند است،  بر ضرورت تسریع در فراهم کردن زمینه صادرات بیش از 700 هزار تن سیب درختی ذخیره سازی شده در سردخانه های استان تاکید کرد و ادامه داد: باید دیپلماسی اقتصادی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به خصوص سیب در کشورهای منطقه و استان تقویت شود و رایزانان بازرگانی تلاش خود را در این زمینه افزایش دهند.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات سیاسی پیش روی کشورهای بازارهدف سیب استان بیان کرد: عدم فراهم نبودن زیر ساخت های صادرات محصولات کشاورزی برای بازگشت ارز به کشور(پیمان سپاری ارزی) در کشورهای مقاصد صادراتی، کمبود واحدهای سورتینگ و بسته بندی و ماشین های یخچال دار و لزوم توسعه حمل و نقل ریلی و هوایی برای تسهیل در امر صادرات محصولات کشاورزی به دلیل فساد پذیر بودن آنها از جمله چالش هایی هست که باید به منظور رونق صادرات محصولات کشاورزی مرتفع شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه کشاورزان منتظر ساز و کارهایی برای عرضه هستند ، بیان کرد: از آغاز فصل برداشت سیب درختی ازسطح 60 هزار و 465هکتار باغ بارور سیب استان ، تا کنون 155 هزار تن از این محصول  از طریق گمرکات استان به کشورهای همسایه خارجی از قبیل عراق، تاجیکستان، ازبکستان ، هندوستان و ..  صادر شده و این روند همچنان ادامه دارد.

کرامتی با اشاره به صادرات روزانه بیش از یک هزارتا یک هزار و 200 تن سیب درختی از گمرکات استان ، اضافه کرد: بحث برند سازی در موضوع صادرات و ایجاد زیرساخت‌های صادراتی از موارد مهم در انجام صادرات است که توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل هوایی در استان می‌تواند به رونق اقتصادی و افزایش صادرات در بخش کشاورزی کمک قابل توجهی کند.

لازم به ذکر است، امسال استان با  تولید بیش از یک میلیون و 270 هزار تُن سیب بازهم رکورد تولید این محصول در کشور را زد اما شرایط  آب و هوایی و وزش باد و تنش های اقلیمی موجب شد حدود یک سوم از محصول سیب درختی تولیدی به زیر درختی یا همان سیب صنعتی تبدیل شود.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید