Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه :

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه در بازدید از گلخانه ۱.۶ هکتاری واقع در روستای گنگچین بخش صومای برادوست این شهرستان گفت : تعداد ۹۰ واحد گلخانه به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع در سطح شهرستان فعال است.

فعالیت ۹۰ واحد گلخانه ای در شهرستان ارومیه

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، علی پیرمرادی افزود: این واحد در حال حاضر بزرگترین واحد گلخانه ای مدرن به روش هیدروپونیک به مساحت ۱۶ هزار متر مربع در استان است که ۱۲ هزار مترمربع آن به کشت صیفی جاتی از قبیل خیار، گوجه، فلفل و ۴ مترمربع آن به کشت توت فرنگی اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: در این گلخانه با دو دوره کشت در سال،  بیش از ۵۵۰ تن صیفی جات و توت فرنگی تولید می شود که علاوه بر ارزش افزوده بالا، مقداری از نیاز مصرفی شهرستان از این طریق  تامین می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه اذعان داشت: برای راه اندازی این واحد تولیدی بیش از ۲۰۰ میلیارد هزینه شده است که ۳۷.۶ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و ۹.۴ میلیارد ریال سهم آورده متقاضی از تسهیلات و ۱۵۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری شخصی مجری طرح بوده است و با بهره برداری از این طرح برای ۵۰  نفر به طور مستقیم و ۱۲۰ نفر غیر مستقیم، فرصت شغلی فراهم شده است. 

پیرمرادی در خصوص اهمیت کشت های متراکم گلخانه ای تاکید کرد: با توجه به نیاز روزافزون بازار و تولید محصولات خارج از فصل ، توسعه این روش تولید و کشت، علاوه بر سود آوری بالا، یکی از رویکرد های مهم  وزارت جهاد کشاورزی است. 

وی از دیگر مزایای کشت گلخانه ای را صرفه جوئی در مصرف آب، افزایش چندین برابری تولید در واحد سطح در مقایسه با کشت مزرعه ای، استفاده از اراضی غیرقابل کشت با سیستم هیدروپونیک، افزایش کیفیت محصول تولیدی، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازاریابی مناسب، تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار، تداوم کار و تولید محصول در تمام فصلهای سال با توجه به امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه اظهارکرد: این واحد گلخانه ای مجهز به سیستم کف گرمایشی و آخرین تجهیزات مدرن گلخانه ای بوده و در آن انواع نشاء محصولات جالیزی و صیفی اعم از هندوان، ملون، خیار، گوجه فرنگی، فیسالیس و توت فرنگی تکثیر و محصولات تولیدی این گلخانه طی قرارداد منعقده فی مابین، به کشور اوکراین و روسیه صادر و به صورت کشاورزی قراردادی محصول تولید  و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید