Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی بوکان:

مدیر جهاد کشاورزی بوکان گفت: طرح جهش تولید در ۴۳ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان در سال زراعی جاری اجرا شد.

طرح جهش تولید در بیش از ۴۳ هزار هکتار اراضی دیم بوکان اجرا شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی،  انور امینی‌خواه، هدف از اجرای طرح در اراضی کشاورزی دیم این شهرستان را که باهمکاری وسرمایه گذاری ستاداجرایی فرمان حضرت امام (ره) اجرا می شود، افزایش عملکرد و تولید پایدار با رعایت حفاظت خاک و حفظ منابع موجود و کاهش هزینه های تولید عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در اجرای این طرح ۳۷ هزار هکتار به کشت گندم، ۲۰۰ هکتار به کشت گلرنگ، ۹۰۰ هکتار به ماشک و خلر، پنج هزار هکتار به کشت جو، ۱۰۰ هکتار به کشت نخود و ۵۰ هکتار به کشت عدس اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: از مجموع اراضی اختصاص یافته به محصولات دیمی در طرح جهش تولید دیم زارها، تاکنون ۳۷ هزار هکتار کشت گندم و ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار کشت جو و ٢٣هکتارعلوفه دیم در بوکان اجرا شده است و مابقی نیز به صورت کشت بهاره از اسفند ماه امسال آغاز خواهد شد.

وی در خصوص بذر به کار رفته نیز ، افزود: میزان ٥٠٠ تن بذوراصلاح شده و همچنین ٥٧٠٠ تن بذرخودمصرفی گندم دیم ارقام صدرا،هما، آذر٢، باران و واران مصرف گردیده است.ضمنا ارقام موردکشت جودیم ارقام سهند ومحلی به میزان ٤٤٢ تن استفاده شده است.

وی با بیان اینکه بهره برداران این طرح به تعداد دو هزار و ۸۷۰ نفر تحت آموزش های ترویجی با موضوعات کشت در شرایط خشکسالی و سایر موارد فنی قرار گرفتند، بیان کرد: تاکنون ۲ هزار تُن کود ازته و ۳۸۸ تُن کود فسفات در قالب این طرح در بین کشاورزان توزیع شده است.تعداد٣١٠دستگاه کشتکار وانواع عمیقکارهای کشت گستر در٦٣ روستای مشمول طرح بکارگرفته شده اند.

لازم به ذکر است،  این طرح به مدت پنج سال برای افزایش محصولات کشاورزی که وابسته به نزولات آسمانی هستند در مراتع و مزارع دیم کشت می‌شود و بخشی از هزینه‌های کشاورزی به روش دیم توسط ستاداجرایی فرمان حضرت امام (رض )پرداخت می‌شود که با استفاده از روش‌های نوین کشاورزی علاوه بر افزایش استفاده  از آب باران از فرسایش خاک نیز جلوگیری می‌شود؛ همچنین در اجرای این طرح استفاده از ادوات و روش‌های نوین کشاورزی همچون استفاده از کودهای بذرمال و رعایت تناوب زراعی که افزایش تولید در بخش کشاورزی را به‌دنبال دارد مورد توجه قرار می گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید