Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

برداشت ۶۰ درصد مزارع چغندرقند استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای فصل برداشت چغندرقند در سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون تُن از این محصول توسط کارخانه‌های استان خریداری شده است.

خرید تضمینی بیش از یک میلیون تن چغندرقند از زارعین آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، اکبر کرامتی با بیان اینکه روند خرید چغندرقند در استان همچنان ادامه دارد، افزود: مجموع ارزش چغندرهای خریداری شده بالغ بر یکهزار و 331 میلیارد تومان است که از این مبلغ 79 درصد از مطالبات زارعین به حساب آنها واریز شده و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.  

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود یک میلیون و 750 هزار تن چغندر قند از مزارع استان برداشت شود، بیان کرد: سالانه بیش از 15 هزار میلیارد ریال گردش مالی چغندر قند در استان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده،گفت: مقام نخست کشوری تولید، سطح زیر کشت و عملکرد چغندر قند متعلق به آذربایجان غربی است.

کرامتی با اشااره به اینکه در حدود 60 درصد ازمزارع چغندرقند استان کار برداشت به اتمام رسیده است ،اضافه کرد: امسال میانگین برداشت چغندر قند از مزارع آذربایجان‌غربی 55 تُن در هکتار با میانگین عیار 16درصد و میزان افت 2 درصد است که این امر نشان‌دهنده افزایش تولید و کیفیت بالای این محصول در مزارع استان است.

وی گفت: کارخانه های قند استان باید در مورد اُفت زنی و موضوع عدم خروج محصول از استان اهتمام کافی و وحدت رویه لازم را با یکدیگر داشته باشند.

کرامتی ادامه داد: با توجه به مشکل بحران کم آبی دریاچه ارومیه در سال زراعی جدید، از هم اکنون برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از آب در مزارع برای جلوگیری از دسترس خارج شدن محصول و پاک سازی آفت سن از مزارع باید انجام گیرد.

این مسئول یاد آور شد: امسال بر اساس قراردادهای منعقد شده با چغندرکاران، بیش از 34 هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید