Iranian Agriculture News Agency

استاندار آذربایجان‌غربی :

ضرورت توسعه صنایع بسته‌بندی و سورتینگ در استان

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: از ۳۲۰ هزار تن سیب صنعتی تولیدی در استان، تنها ۳۰ هزار تن در دست دلالان است که بایستی هرچه سریع‌تر توسط مدیران و دستگاه‌های مربوطه تعیین تکلیف شوند.

کمیته ساماندهی سیب در استان ایجاد شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی،  محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات سیب استان، با اشاره به ایجاد کمیته ساماندهی سیب در استان، اظهار کرد: با توجه به  نقش مهم این محصول در کسب درآمد برای باغداران استان،  بایستی کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی در راستای هم‌اندیشی در ارتباط با سیب تولید شده در استان ایجاد شود. 

وی توسعه صادرات سیب را یکی از سیاست‌های مهم دولت در استان دانست و خاطر نشان کرد: بایستی مشکلات احصا شده و پیشنهادات توسط کارشناسان با توجه به شرایط استان ارائه و به نتیجه برسد و همچنین توسعه صنایع بسته‌بندی و سورتینگ به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های استان مدنظر قرار گیرد. 
وی بر استفاده از توان و ظرفیت سرمایه‌گذاران استانی، نهادهای انقلابی و هلدینگ‌های خصوصی تأکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا آذربایجان‌غربی به‌عنوان قطب نخست سیب در کشور نقش‌آفرینی کند ازاین‌رو انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌ها برای رفع مشکلات باغ‌داران بسیج شوند. 
استاندار آذربایجان‌غربی افزایش اختیارات استانداری برای انجام صادرات از طریق گمرکات را عنوان کرد و گفت: موانعی که توسط برخی از بخشنامه‌ها و مصوبات بر سر راه قرار دارد بایستی مرتفع شوند. 
معتمدیان با تأکید بر خدمات‌دهی بانک‌ها در داخل استان به‌ویژه در بخش کشاورزی، بیان کرد: بانک‌ها مصارف و منابع خود را تهیه و اعلام کنند چرا که مصارف بایستی در داخل استان و بر اساس اولویت‌بندی صورت گیرد. 
وی تأکید کرد: با توجه به زیرساخت‌های استانی، آذربایجان‌غربی به‌عنوان هاب اقتصادی منطقه معرفی شود و این موضوع به نوبه خود می‌تواند سبب توسعه صادرات و ارزآوری برای کشور شود. 
وی تصریح کرد: خرید تضمینی سیب درختی که از ۶ آبان‌ماه انجام گرفته و بر اساس گزارش‌ها تمامی سیب‌ها از باغ‌داران خریداری شده است و سیب‌هایی تلنبار شده در کنار جاده‌ها مربوط به واسطه‌ها و دلالان می‌باشد که به دنبال افزایش قیمت و سود خود هستند. 
معتمدیان خواستار نقش‌آفرینی رسانه‌ها در انعکاس اخبار مثبت از سطح استان به‌ویژه بحث سیب شد و عنوان کرد: موضوع تلنبار سیب در کنار جاده‌ها و انعکاس اخبار و تصاویر مربوط به آن در حالی صورت می‌گیرد که سرنوشت بیش‌از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب تعیین تکلیف شده است و ازاین‌رو انتظار می‌رود مطالب و اخبار امیدبخش نیز به مردم منعکس شوند. 
وی یادآور شد: ۹۲ درصد از سیب استان برای مصارف و صادرات است و تنها ۸ درصد تحت عنوان سیب صنعتی یا زیردرختی است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید