Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان:

سالانه نزدیک ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه در استان تولید می شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به نقش موثر زنجیره‌ها در افزایش تولید و بهبود کیفیت مرغ ، از افزایش تعداد زنجیره های طیور به ۷ واحد در سطح استان خبر داد.

تعداد زنجیره های طیور اذربایجان غربی به ۷ واحد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی،اکبر کرامتی در جلسه بررسی مسایل و مشکلات جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان با اعلام این خبر افزود: زنجیره‌های تولید نقش مهمی در بهبود کیفیت، کاهش قیمت‌ نهایی محصول و افزایش تولید دارند وزنجیره‌ها باعث مدیریت یکپارچه از مزرعه تا سفره، ایجاد ارزش افزوده، رونق تولید و ثبات بازار می شوند.

کرامتی ادامه داد: آذربایجان غربی جزو استانهای مطرح و شاخص در صنعت طیور هم از نظر تولید و هم از نظر تعداد زنجیره تولید در کشور است و همزمان با فرآیند تولید باید به دنبال دست یابی به بازار های صادراتی و توسعه این صنعت در استان باشیم .

کرامتی با بیان اینکه آذربایجان غربی رتبه سوم کشوری در تولید جوجه یکروزه گوشتی را دارد، اضافه کرد: با توجه به رصد و پایش میزان تولید جوجه یکروزه گوشتی استان، از ابتدای مهر ماه تاکنون، تعداد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در واحدهای مادری استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد جوجه ریزی در ۷ زنجیره تولید انجام می گیرد،  افزود: در استان این زنجیره ها در شهرستان های ارومیه ، مهاباد ، میاندوآب واقع شده اند و این زنجیره ها بیش از ۴۰ درصد تولید گوشت مرغ استان ،را بر عهده داشته و صادرات تخم مرغ نطفه دار، جوجه یکروزه گوشتی، مرغ گرم و منجمد عمدتا توسط این زنجیره ها صورت می گیرد.

کرامتی با اشاره به اینکه در استان ۷۳۶ مرغداری گوشتی فعال است، افزود: ۱۶ میلیون قطعه مرغ، ظرفیت تولید آنها در هر دوره ۴۵ روزه است.

رضا یوسفی رضایی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان گفت:  طی ۶ ماهه سال جاری میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و نیاز است برنامه ریزی و تمهیدات لازم توسط زنجیره ها برای تداوم و پایداری تولید در شش ماهه دوم نیز صورت گیرد. 

رضایی با اشاره به وجود ۳ اتحادیه توانمند در بخش صنعت طیور استان ، افزود: سالانه نزدیک ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه در استان تولید می شود. 

وی ابراز امیدواری کرد روند صادرات،  مازاد تولید واحدهای مرغداری استان نیز بیش از پیش تسریع و موانع صادراتی نیز برطرف شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید