Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: میزان مصرف عسل در استان سه هز‌ار و ۲۸۰ تن  می باشد که درحدود ۱۹هزار  و ۶۹۱ تن ، معادل حدود ۸۵ درصد آن مازاد بر نیاز استان می باشد که به سایر استانهای کشور و کشورهای همسایه صادر می شود.

۸۵ درصد تولیدات عسل آذربایجان غربی صادر می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، رضا یوسفی رضایی در جلسه هم اندیشی و بررسی مسائل ، مشکلات  زنبورداران استان، اظهار کرد:  طبق آخرین سرشماری زنبورستانها در سال ۹۹، ۲۲ هزار و ۹۷۱ تن تولید عسل در استان تولید شده است که امسال به دلیل خشکسالی و تغییر شرایط آب و هوایی پبش بینی میشود در حدود ۵ الی ۱۰ درصد کمتر از سال قبل  عسل از سطح زنبورستانها برداشت شود. 

وی با اشاره به اشتغال دائم و فصلی بیش از ۱۱ هزار نفر در صنعت زنبورداری استان، تصریح کرد: در راستای تولید سایر محصولات کندوی زنبور عسل از جمله موم، بره موم ،ژله رویال ،گرده و زهر زنبورعسل در سطح استان و افزایش بهره وری و بالا بردن ارزش افزوده محصولات مرتبط با  این صنعت با تشکیل کلاسهای آموزشی و ترویجی قدم های اساسی توسط سیستم دولتی و بخش خصوصی انجام گرفته است. 

وی تصریح کرد: هم اکنون این استان در زمینه تولیدات فرعی کندوی زنبورعسل جزو استانهای پیشرو در کشور است. 

یوسفی رضایی افزود: با توجه به تشکیل تمامی حلقه های صنعت زنبورعسل در استان از قبیل کارخانجات و کارگاه های بسته بندی عسل ،ظروف بسته بندی پلاستیکی و فلزی ، تولید کندو خالی و سایر ملزومات پرورشی و فروشگاههای عرضه و از همه مهمتر وجود بیش از یک میلیون و چهارصد هزار کلنی زنبور عسل ضرورت دارد که اولین زنجیره های عسل کشور در استان آذربایجان غربی با وجود تشکل ها و شرکت های قوی و توانمند شکل بگیرد که مقدمات ایجاد زنجیره ها انجام گردیده است که امیدواریم بزودی شاهد صدور مجوز زنجیره عسل در استان آذربایجان غربی باشیم. 

رضایی تاکید کرد: ورود بخش خصوصی به صورت هدفمند به این صنعت و تولید به همراه بازاریابی به روش های مدرن و روز دنیا ، می تواند زمینه ساز رونق این صنعت در استان باشد. 

معاون بهبود تولیدات سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: یکی از مهمترین چالش های بخش صنعت زنبورداری استان بحث بازار رسانی است که با توسعه بازارچه های محلی می توان در جهت رونق اقتصادی صنعت زنبورداری در استان گامهای موثری برداشت. 

در ادامه هریک از اعضای حاضر در جلسه به تبیین مسائل و مشکلات خود پرداختند و راهکارهای لازم برای برطرف شدن آنها توسط ریاست سازمان ارائه شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید