Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی پلدشت:

مدیر جهاد کشاورزی پلدشت، گفت : طبق برآوردهای کارشناسان، امسال کشاورزان پلدشتی، ۹۶۰ تن دانه روغنی کنجد از سطح مزارع این شهرستان برداشت می کنند.

پیش بینی برداشت ۹۶۰ تن دانه روغنی کنجد از مزارع پلدشت در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، پرویز سلیم زاده گفت: امسال به دلیل استقبال زیاد کشاورزان از این محصول، ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت کنجد رفته بود که نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. 

سلیم زاده افزود: عملکرد تولید این محصول به طور میانگین ۱۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتاراست و قیمت هر کیلو کنجد در حال حاضر در بازار مصرف به دلیل وجود واسطه ها در نوسان بوده و در حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است. 

مدیر جهاد کشاورزی پلدشت ادامه داد: همه ساله کشت دانه روغنی کنجد در نیمه اول اردیبهشت انجام می شود و برداشت این محصول نیز از اوایل مهرماه آغازمی شود و بعد از مرحله خرمن کوبی محصول، به کارخانجات روغن کشی ارسال می شود. 

وی عدم وجود ماشین آلات برداشت مکانیزه و خرید تضمینی این محصول، و عدم تامین به موقع حق ابه کشاورزی  کنجدکاران را از چالش های مهم بر سر راه توسعه کشت این محصول در شهرستان عنوان کرد. 

سلیم زاده تاکید کرد: این محصول علاوه بر درآمد زایی بالا و مقرون به صرفه بودن، به عنوان یک محصول کم آب بر می تواند در رعایت الگوی کشت جایگزین محصولات پر آب در منطقه شود . 

وی همچنین با بیان اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت دانه های روغنی در جهت کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی است ، افزود: در این راستا در نظر داریم با برگزاری کلاس های ترویجی و آموزشی و افزایش آگاهی کشاورزان، کشت دانه های روغنی مخصوصا کنجد را در سطح شهرستان  توسعه دهیم. 

وی یاد آورشد: امسال تنها بیماری فیلودی یا برگ سبز در بعضی مزارع مشاهده شده بود که همزمان مبارزه شیمیایی در مزارع انجام گرفت. 

سلیم زاده عنوان کرد: بیشترین و باکیفیت ترین کشت این محصول در سطح آذربایجان غربی به پلدشت اختصاص دارد که محصول و عملکرد قابل توجهی را هم تولید می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید